Yandex Metrica

Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız'

Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız'

Gazze Şeridi'nde soykırımın sürmesini savunan İsrail'in ırkçı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes teklifinin kabul edilmesi durumunda hükümetten çekileceklerini duyurdu.  

Dünya

03.06.2024, 20:18

ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes önerisi İsrail hükümetinde gerginliğe neden oldu. İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes teklifine ilişkin İsrail Meclisi önünde açıklamada bulundu.

Netanyahu'yu Biden'ın ateşkes teklifi konusunda uyaran Smotrich, ABD'nin sunduğu teklifin "tehlikeli" olduğunu söyledi. Smotrich, teklifin "Savaş Kabinesi tarafından yetkisiz bir şekilde verildiği, İsrail hükümeti ve devleti için bağlayıcı olmadığını" öne sürdü. Smotrich, hükümetinin teklifi kabul etmesi halinde "bunun bir parçası olmayacakları ve başarısız (Netanyahu hükümeti) liderliği yenisiyle değiştirmek için çalışacaklarını" söyledi.

Dünyanın hızı yavaşladı günler uzamaya başladı! Bilim insanları felaket diyerek duyurdu! Çok daha kötü olacak Dünyanın hızı yavaşladı günler uzamaya başladı! Bilim insanları felaket diyerek... Haberi Görüntüle

DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETMİŞTİ

Maliye Bakanı Smotrich, 1 Haziran'da yaptığı açıklamada, "Şimdi Başbakan (Netanyahu) ile konuştum ve ona, Hamas'ı yok etmeden ve tüm esirleri geri getirmeden savaşı sonlandıracak bir hükümetin parçası olmayacağımı açıkça ifade ettim." demişti.

50 savaş gemisiyle adaya çıkarma: Yunan medyası korku içinde duyurdu: Eyvah Türkler! 50 savaş gemisiyle adaya çıkarma: Yunan medyası korku içinde duyurdu:... Haberi Görüntüle

ABD'NİN ATEŞKES TEKLİFİ

İsrail'i Gazze Şeridi'nde işlediği soykırımda askeri ve siyasi olarak destekleyen ABD Başkanı Biden, dünyadan ve ülkesindeki kamuoyundan gelen tepkiler üzerine barış elçisine dönüştü. Biden, Beyaz Saray'daki konuşmasında, İsrail'in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Gazze'deki çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine ilişkin üç aşama öneren Biden, bu aşamaları açıkladı. ABD Başkanı Biden,  üçüncü ikinci aşamaya geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan hayatta olan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail'in Gazze'den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini" aktarmıştı.

Bitmeyen katliam! İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var Bitmeyen katliam! İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: Çok sayıda ölü... Haberi Görüntüle

HAMAS ÖNERİYE SICAK BAKIYOR

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki soykırımına karşı direniş gösteren Hamas, Biden'ın önerisine sıcak bakıyor. Hamas'tan yapılan açıklamada da, "Biden'ın paylaştığı son ateşkes teklifini olumlu olarak görüyoruz. Kalıcı ateşkes için her türlü teklifi olumlu şekilde karşılamaya hazırız." denilmişti. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading