Yandex Metrica

Sitede Ara

Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde

Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde

Araştırmacılar Mars'ta '60 olimpik yüzme havuzuna' eşdeğer ince su buzu katmanlarının bulunduğu büyük bir keşif duyurdular. 

Dünya

12.06.2024, 16:01

Everest Dağı'ndan üç kat daha yüksek olan Mars'ın devasa volkanlarında ince su buz katmanları bulundu. Yüksek çözünürlüklü renkli görüntü, yalnızca Mars'ın değil tüm güneş sisteminin en yüksek yanardağı olan Olympus Mons'un kaldera tabanında ve kuzey kenarındaki donları ortaya çıkarıyor.

Bilim insanları, daha önce Mars'ın bu bölgesinde don oluşmasını imkansız olacağını düşünmüşlerdi, fakat 2024'ün başlarında Mars Express'in Mars'ın ekvatorunda su buzunun kanıtlarını bulduğu açıklanmıştı. Don yalnızca insan saçı kalınlığında (milimetrenin yaklaşık yüzde biri kalınlığında) olmasına rağmen çok geniş bir alanı kaplıyor.

Alman polisinden zorbalık! Türk taraftarlar gözaltına alındı Alman polisinden zorbalık! Türk taraftarlar gözaltına alındı Haberi Görüntüle

60 OLİMPİK YÜZME HAVUZUNA EŞDEĞER

Söz konusu olay Mars'taki soğuk mevsimlerde yaklaşık 150 bin ton suyun donması ve buharlaşması anlamına geliyor; bu da yaklaşık 60 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer. 

Büyüleyici keşif her ikisi de Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki ExoMars TGO ve Mars Express yörünge araçları tarafından Mars yanardağlarında keşfedildi. ExoMars TGO, 2016 yılında Mars'a ulaştı ve tam bilimsel misyonu 2018'de başladı.

2023'ten beri Mars'ın yörüngesinde bulunan Mars Express ise donmayı TGO'nun CaSSIS cihazıyla tespit etti.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading