Yandex Metrica

Sitede Ara

Kırmızı alarm! Gardiyan ve albay rehin alındı: DEAŞ'lı teröristler hapishaneden kaçtı

Kırmızı alarm! Gardiyan ve albay rehin alındı: DEAŞ'lı teröristler hapishaneden kaçtı

Rusya'da kırmızı alarm verildi! Kaldıkları hapishaneden kaçan DEAŞ'lı teröristler hapishanede bulunan gardiyanları ve bir albayı rehin aldı.

Dünya

16.06.2024, 15:32

Martın ayında Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonunda düzenlenen saldırı, Rusya’nın son yıllarda gördüğü en büyük terör saldırısıydı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beşinci dönemine başlamasından günler sonra gerçekleşen bu saldırıda yüzden fazla kişi öldü, saldırıyı ise DEAŞ üstlendi. 

Saldırganlar bu konserin başlangıcından dakikalar önce binanın fuayesine girdi. Binada dört güvenlik görevlisi vardı. Onlardan biri, saldırının başlamasıyla diğer güvenlik görevlilerinin bir reklam panosunun arkasına saklandığını gördüğünü söyledi.

Olay anının videolarında, üzerlerinde kamuflaj kıyafeti olan dört kişinin bu alanda önlerine çıkan insanlara ateş açarak, binanın içindeki konser salonuna doğru ilerlediği görüldü.

Saldırıdan 14 saat sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) saldırıyı düzenleyen dört kişinin de dahil olduğu 11 kişinin yakalandığını açıkladı. ABD ise saldırıdan iki hafta önce Moskova’da büyük etkinliklerin hedef alınabileceğine dair bir uyarı yayımlamıştı.

Avrupa'da güvenlik alarmı! O ülkeden askeri üslere acil uyarı Avrupa'da güvenlik alarmı! O ülkeden askeri üslere acil uyarı Haberi Görüntüle

HAPİSHANEDEN KAÇTILAR

Ukrayna sınırına yakın bir noktada bulunan Rostov-na-Don bölgesinde tutuklu bulunan 6 DEAŞ üyesi hapishaneden kaçtı ve iki gardiyan ve bir albayı rehin aldı. Terör suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu veya halihazırda hüküm giymiş olduğu belirtilen altı mahkum kaçışları için araç ve silah talep etti.

Teröristlerin yayınladığı görüntülerde şahısların Mart ayındaki saldırıyı gerçekleştirenlere selam gönderdikleri dahası Alexander B adlı Rus Albayın kelepçeli olduğu görüldü. Rus yetkililer teröristlerin isimlerinin ise M.S. Saipudinov, A.M. Tsitskiev, D.V. Kamneev, T.M. Gireev ve S.A. Akiev olduğunu açıkladı.

Polis ve özel güvenlik ekipleri ise hala kurtarma çalışmalarında başarılı olamadı, çalışmaların sürdüğü söyleniyor.

Lockheed Martin bizi yine kazıklayacak: Yunan medyasında F-35 isyanı! Bu işin sonu P-3B Orion'a dönecek Lockheed Martin bizi yine kazıklayacak: Yunan medyasında F-35 isyanı! Bu... Haberi Görüntüle

MOSKOVA'DAKİ SALDIRI SON ANDA ENGELLENDİ

Öte yandan Rusya dün, saldırı hazırlığındaki DEAŞ'lıların etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi, Moskova, Astrahan ve Kabardino-Balkarya'da yapılması planlanan bir dizi terör saldırısını engellediğini ve bunların arkasında terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı bazı hücrelerin bulunduğunu aktardı ve teröristlerin Moskova'da kalabalık meydanlarda bomba patlatmaya hazırlandığını ifade etti.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading