banner2

Kiliseler kapanıyor! Avrupa'nın kabus dolu günleri başladı

Kuzey Avrupa ülkesi İsveç'te enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle yeni tedbirler devreye sokuldu. Bu nedenle ülkede, az ziyaretçili kiliselerin kapatılacağı açıklandı.

Dünya 22.09.2022, 12:29 22.09.2022, 12:33
Abone ol
Kiliseler kapanıyor! Avrupa'nın kabus dolu günleri başladı

Rusya'nın Avrupa'ya giden doğalgaz boru hattını kapatması neticesinde AB ülkeleri enerji kriziyle karşı karşıya kaldı. Ülkeler, bu krizden çıkabilmek için birbiri ardına tasarruf tedbirleri yayınladı.

KİLİSELERİ KAPATACAKLAR

İsveç Kilisesi Kültürel Miras Departmanı Başkanı Markus Dahlberg, bu tür önlemlerin İsveç'in birçok bölgesinde, özellikle de enerji fiyatlarının en yüksek olduğu güneyde tartışıldığını söyleyerek, "Kırsal alanda bulunan birçok kilise var. Bu kiliseler daha küçük cemaatlere sahip. Bu da onların bakımı için onlara büyük bir yükün bineceği anlamına geliyor" dedi.

Lund piskoposluğundan Andreas Mansson ise piskoposluğun 540 kilisesinden 150'sini enerji tasarrufu için bu kış tamamen veya kısmen kapatılabileceğini açıklayarak, "Hiç şüphe yok ki ısınma en büyük masraf. Birçok binanın yalıtımı oldukça kötü. Lund piskoposluğu binaları daha verimli hale getirmek için çok yatırım yaptı, ancak hala ısıtmayı yutan büyük hacimli büyük binalardan bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!