banner2

Kiev ve Odesa'dan vazgeçmediler: İşte Rus ordusunun yeni propaganda klibi

Ukrayna birlikleri güney ve doğu cephesinde ilerlemeye devam ederken Rusya Savunma Bakanlığı önemli iddialarla yüklü bir propaganda klibi yayınladı. Klipte Rus askerleri, Ukrayna başkenti Kiev ile Karadeniz kıyısındaki Odesa'yı ele geçireceklerinden bahsediyor.

Dünya 19.09.2023, 11:48
Abone ol

Ukrayna ordusunun karşı taarruzu karşısında hem doğu hem de güneyde zor günler geçiren Rus birlikleri, Savunma Bakanlığının yayınladığı yeni propaganda klibiyle moral bulmaya çalışıyor.

Cepheye sevk edilmek üzere 400 binin üzerinde asker toplamayı hedefleyen seferberlik kampanyasıyla aynı döneme denk gelen klipte Rus Genelkurmayı önemli iddialarda bulundu. 

Siper içinde iki Rus askerinin konuşmasına yer verilen klipte, askerlerden biri, Kiev'i mutlaka alacaklarından bahsediyor.

"Kiev'de bir daire satın alma hayalim var. Savaş sonrası Kiev'i aldığımızda ailemle birlikte oraya taşınacağım" diyen asker, Rus ordusunun Ukrayna başkentini ele geçireceğini iddia ediyor.

Klipte dile getirilen hedefler Kiev'le sınırlı değil. Siperdeki diğer Rus askeri, ele geçirecekleri Odesa şehrinde yaşamaktan bahsediyor. "Odesa'ya gideceğim" ve "Denizi severim" diyen askerlerin ağzından Kremlin, ne Kiev'den ne de Odesa'dan vazgeçmek istemediğini ortaya koydu. 

ORDU KİEV'DE BATAĞA SAPLANMIŞTI

24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna topraklarına yönelik taarruz başlatıp Kiev'e asker indiren Rus ordusu sadece birkaç hafta içinde derin bir batağa saplanmıştı. Yüzlerce tank ve zırhlı aracın imha edilmesi ve binlerce askerinin öldürülmesinin ardından Rusya, Kiev'den geri çekilmek zorunda kalmıştı. 

Ukrayna'nın Karadeniz bağlantısını kesmek için Odesa'yı da ele geçirmeyi hedefleyen Rus ordusu, bu önemli liman kentini alma hedefiyle öncelikle Herson şehrini savaşın ilk günlerinde ele geçirmiş ancak aylar sonra bu kenti de terk etmişti. Dinyeper Nehri'nin doğusuna çekilen Rus birlikleri 1000 kilometre uzunluğundaki cephe hattı boyunca 180 bin kilometrekare genişlikteki araziye milyonlarca mayın döşedi. 

Ukrayna ordusu geçtiğimiz günlerde Rusya'nın ilk mayın hattını yararak Robotin kasabasını ele geçirdi. Zaporijya bölgesini kapsayan güney cephesinde Ukrayna askerleri Rotobin'in ardından Tokmak ve sonrasında Melitopol'e ulaştığı takdirde Rusları karada birbiriyle bağlantısız iki parçaya ayırmış olacak. Bu durum Rus ordusu için 'her şeyin sonu' anlamına geliyor.

Rus ordusu Kiev ve Odesa'nın kolaylıkla ele geçirileceğini iddia etse de dron kameralarının cephe hatlarında çektiği görüntüler işlerinin hiç de kolay olmadığını çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!