banner2

KGAÖ'den Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması! 'Çatışmaya katılmayacağız'

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, KGAÖ üyesi ülkelerin askeri birliklerinin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dahil olmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Dünya 03.10.2022, 16:29
Abone ol
KGAÖ'den Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması! 'Çatışmaya katılmayacağız'

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, haftalık basın toplantısında, Kazakistan'ın uluslararası hukuk ve BM ilkeleri çerçevesinde devletlerin toprak bütünlüğünü, egemenlik eşitliğini ve barış içinde yaşamalarından yana olduğunu belirtti. 

KGAÖ SAVAŞA KATILMAYACAK

KGAÖ görev bölgesinin örgüte üye ülkelerin uluslararası alanda tanınmış sınırları içerisini kapsadığına işaret eden Smadiyarov, 'KGAÖ sadece bu sınırlar için geçerlidir, Dolayısıyla Rusya-Ukrayna ihtilaf bölgesinde KGAÖ'nün katılımı konusu gündemde değil.' ifadelerine yer verildi. 

KGAÖ BİR YANDAN ASKERİ TATBİKATLARINA DEVAM EDİYOR 

Bu arada, Kazakistan'da KGAÖ'ye üye ülkelerin acil harekat birimlerinin tatbikatları sürüyor. 

Kazakistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 3 Ekim itibarıyla tatbikatlarda aktif aşamaya geçildiği ve 7 Ekim'e kadar süreceği bilgisi paylaşıldı. 

6500'DEN FAZLA AKTİF ASKERİ PERSONEL VAR 

Ülkenin güneyindeki Cambıl eyaletine bağlı Matıbulak sahasında üç ayrı başlık altında gerçekleştirilen tatbikatlarda KGAÖ'ye üye ülkelerden toplamda 6 bin 500'den fazla askerin yanı sıra 850'yi aşkın askeri teçhizat yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!