Yandex Metrica

Kazakistan bundan sonra 25 Ekim'de Cumhuriyet Günü'nü kutlayacak

Kazakistan bundan sonra 25 Ekim'de Cumhuriyet Günü'nü kutlayacak

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev, Cumhuriyet Günü'nün resmi tatil günü sayılacağını ve artık ülkenin bağımsızlık kutlamalarının 25 Ekim'de yapılacağını söyledi.

Dünya

23.01.2024, 19:46

Kazakistan'da milletvekilleri, 25 Ekim'de Cumhuriyet Günü'nün ulusal bayram statüsünde kutlanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Bozkurt işaretini andırıyor! Almanlar abarttı: Almanya’da ‘sessiz tilki’ işareti yasağı gündemde! Bozkurt işaretini andırıyor! Almanlar abarttı: Almanya’da ‘sessiz tilki’ işareti yasağı... Haberi Görüntüle

25 EKİM ULUSAL BAYRAM STATÜSÜNDE OLACAK

Kazakistan Parlamentosunun alt kanadı Meclis'in haftalık genel oturumunda, ülkenin sinematografi ve kültür konularındaki yasasına bazı değişiklikler ile eklemelerin yapılmasını öngören yasa tasarısı onaylandı. Buna göre, Kazakistan'da bundan sonra 25 Ekim Cumhuriyet Günü olarak belirlenecek ve ulusal bayram statüsünde kutlanacak.

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev, Cumhuriyet Günü'nün resmi tatil günü sayılacağını ve artık ülkenin bağımsızlık kutlamalarının bu tarihte yapılacağını söyledi.

Zürafa Adası Türkiye'nin mi sorusuna emekli paşa Lozan maddeleriyle cevap verdi: En ufak bir şüphe yok! Zürafa Adası Türkiye'nin mi sorusuna emekli paşa Lozan maddeleriyle cevap... Haberi Görüntüle

16 ARALIK MİLLİ KAHRAMANLARI ANMA GÜNÜ OLACAK

Bakan Abayev, bağımsızlık günü kutlamalarının yapıldığı 16 Aralık'ın ise bu yolda mücadele veren ve bağımsızlık yolunda hayatını kaybeden milli kahramanları anma günü niteliğinde olabileceğini sözlerine ekledi.

Türk düşmanı ABD'li senatör Menendez, yolsuzluk davasında suçlu bulundu Türk düşmanı ABD'li senatör Menendez, yolsuzluk davasında suçlu bulundu Haberi Görüntüle

DAHA ÖNCE DE 25 EKİM RESMİ BAYRAM OLARAK KUTLANIYORDU

Ülkede, daha önce 25 Ekim Cumhuriyet Günü, resmi bayram statüsünde kutlanmış, 2009'da dönemin Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından resmi bayramlar takviminden kaldırılmıştı.

Bu yıl haziran ayında yapılan halk kurultayı toplantısında, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, aslında bağımsız Kazakistan’ın devlet egemenliğine ilişkin deklarasyonun 1990 yılında 25 Ekim’de kabul edildiğine işaret ederek, 25 Ekim’in yeniden canlandırılması gerektiğini dile getirmişti.

Yunanistan tatilinde ortadan kaybolmuştu! Minik bebeğin izine  33 yıl sonra rastlandı! Yunanistan tatilinde ortadan kaybolmuştu! Minik bebeğin izine 33 yıl sonra... Haberi Görüntüle

BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI GÜNÜ RESMİ TATİL OLMAYACAK

Bunun yanı sıra söz konusu yasa tasarısında, ülkede her yıl 1 Aralık'ta kutlanan Birinci Cumhurbaşkanı Günü'nün resmi bayram kategorisinden çıkarılması önerisi de yer aldı.

Meclis'in Sosyal ve Kültürel Kalkınma Komitesince sunulan öneride, "Birinci Cumhurbaşkanı Günü'nün ülkedeki Devlet Sembolleri Günü, Şükran Günü gibi sosyal açıdan önemli tarihler nezdinde kutlanması ve resmi bayram listesinden hariç tutulması önerilmektedir." ifadelerine yer verildi.

Kazakistan'da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ilk devlet başkanlığı görevine seçildiği 1 Aralık tarihi, ülkede 2012'den bu yana Birinci Cumhurbaşkanı Günü olarak kutlanıyordu ve resmi tatil günüydü.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading