banner2

Katliamları deşifre eden gazetecinin evine polis baskını: 'Devlet sırrının ifşası' ile suçlanıyor

Fransız ordusunun Mısır askerlerine direktif vererek Libya sınırında çok sayıda katliam gerçekleştirdiğini dünyaya duyuran gazeteci Ariane Lavrilleux bu sabah gözaltına alındı. Paris yönetimi, devletin işlediği suçlar konusunda Lavrilleux'e bilgi veren kaynakların peşinde.

Dünya 19.09.2023, 16:31
Abone ol

Fransız İç İstihbarat servisi (DGSİ), devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı Disclose yayın organı çalışanı gazeteci Ariane Lavrilleux'i sabah saatlerinde gözaltına aldı.

Gazetecinin evinde arama yapan polisler, Disclose'da yayınlanan 'Sirli Operasyonu' hakkında Lavrilleux'e bilgi veren kaynakları bulmaya çalıştı; bilgisayar başta olmak üzere tüm dijital materyallere el konuldu. Baskını protesto eden Fransız Gazeteciler Sendikası, gazetecinin kaynağının gizliliği ilkesine operasyonla birlikte büyük zarar verildiğini kaydetti.

EMİR PARİS'TEN GELİYOR, KAHİRE UYGULUYORDU

İnternet gazetesinin Kasım 2021'de yayınladığı 'Mısır İfşaatları', Fransız ordusunun Mısır-Libya sınırında katliamlar yaptığını gözler önüne sermişti. Fransız gizli servisinin Mısır diktatörü Abdulfettah el-Sisi yönetimiyle eşgüdüm içinde 13 Şubat 2016 tarihinde başlattığı 'Sirli Operasyonu', Fransız ajanlarının sahada topladığı bilgilerden yola çıkarak tacir ve kaçakçılardan oluşan konvoyları imha etmesinden ibaretti.

Resmi açıklamalarda ise Mısır'ın batı çölünde 'kaçakçılıkla mücadele ve güvenliğin sağlanması konularında katkı sunulduğu' belirtiliyordu. Oysa gerçek bambaşkaydı. Libya-Mısır sınırını elektronik olarak izleyerek oradaki gruplardan yok etmek istediklerini Kahire'ye bildiren Fransızlar, bölgede çok sayıda katliamın emrini vermiş oluyordu.

Paris direktifi ve Mısır askerlerinin kurşunlarıyla gerçekleşen yargısız infazları gazeteci Ariane Lavrilleux ortaya çıkardı. 

Ariane Lavrilleux

EN AZ 19 KATLİAMDA FRANSIZ PARMAĞI 

'Sirli Operasyonu' kapsamında Mısır-Libya sınırında Fransızların emriyle en az 19 saldırı yapıldığı belirtiliyor. Yayınlanan bilgilere göre, bölgedeki katliamlarda Paris'in sorumlu olduğunu görerek bundan endişe duyan bazı Fransız ordu personeli, yetkililere pek çok kez dilekçe ve bilgi notları gönderdi. Notlarda Fransız ordusunun verdiği bilgilerin sivilleri öldürmek amacıyla kullanıldığı endişesi sık sık dile getirildi. Ancak Paris yönetimi bu raporları görmezden geldi ve 'Sirli Operasyonu'na devam edildi. 

Dönemin Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, France2 TV kanalına verdiği bir röportajda Sirli Operasyonu'nu başlattığını doğrulamış ancak sivillerin öldürüldüğüne ilişkin kendisine bir bilgi gelmediğini savunmuştu. 

Fransa imzalı katliamları ortaya çıkardığı için gazeteci Ariane Lavrilleux, 'devlet sırlarını ifşa etmek' ve 'korunan bir kişinin deşifre olmasını sağlamaya çalışmak' ile suçlanıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!