Yandex Metrica

Sitede Ara

Katar'da bir ilk! Milletvekili seçimleri için oy verme işlemi başladı

Katar'da bir ilk! Milletvekili seçimleri için oy verme işlemi başladı

Katar'da ilk defa yapılan Şura Meclisi (Parlamento) seçimleri için oy verme işlemi başladı. 26 kadın adayın da yer aldığı ve sabah saatlerinde başlayan seçim saat 18.00'a kadar sürecek

Dünya

01.02.2024, 21:44

Türkiye'nin yakın ilişkiler içinde bulunduğu ve jeopolitik konumuyla da bölge de kritik rolü olan Körfez ülkesi Katar'da bir ilk olan bu seçimlere katılımın oranının yüksek olacağı düşünülüyor.

İsrail yine Gazze'deki sivilleri hedef aldı: Saldırılarda ölü ve yaralılar var İsrail yine Gazze'deki sivilleri hedef aldı: Saldırılarda ölü ve yaralılar... Haberi Görüntüle

26 KADIN ADAY KATILDI

Seçimde dikkat çeken bir ayrıntı ise 26 kadın adayın da seçimlere katılıyor olması. Ülke genelinde oy verme işlemi saat 18.00'e kadar sürecek. Katar'daki 30 seçim bölgesinde 234 aday, 45 sandalyeden 30'unu kazanmak için yarışacak. Meclisteki diğer sandalyeler ise Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından atanacak.

Al Sani, ülkede yasama görevini yerine getiren Şura Meclisi üyelerinin seçimle belirlenmesini öngören bir seçim yasası kararnamesi yayınlamıştı. Al Sani tarafından 29 Temmuz'da yayımlanan kararnamede, Şura Meclisi üyeliğine seçme seçilme hakkına sahip olunabilmesi için "asli uyruğun Katar olması" şartının yanı sıra "kişinin dedesinin Katarlı ve ülkede doğması kaydı" da getirilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading