banner2

Katar'dan Taliban'a o yasağı bitirin çağrısı

Katar ve Taliban arasında gerçekleşen gizli görüşmenin detayları ortaya çıktı. Katar Başbakanı Al-Thani'nin, Taliban Lideri Akhunzada'ye, "Kız çocuklarına eğitim yasağı ve kadınlara istihdam yasakları bitirilmeli" çağrısında bulunduğu iddia edildi.

Dünya 31.05.2023, 11:19 31.05.2023, 11:36
Abone ol
Katar'dan Taliban'a o yasağı bitirin çağrısı

İngiliz haber ajansı Reuters, 12 Mayıs'ta Afganistan'ın güneyindeki Kandahar'da Taliban üst düzey ismi Ahundzade ile Katar Başbakanı Es-Sani arasında gizli bir görüşme gerçekleştiğini ortaya çıkardı. 

TARİHİ ADIM

Reuters'a konuşan kaynaklar, Taliban liderinin Es Sani'yi ülkenin güneyindeki Kandahar kentinde ağırladığını duyurdu. Bu görüşme uluslararası medya kuruluşları tarafından "Afganistan’ın dış dünyaya açılmak istemesine dair bir adım", "Ahundzade ilk kez bir yabancı ülke lideriyle görüşecek" şeklinde yorumlandı.

BİDEN'A HABER VERİLMİŞ

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan kaynaklar, 12 Mayıs'ta gerçekleştiği kaydedilen görüşmeden, ABD Başkanı Joe Biden'ın da haberi olduğunu söylendi.

"EĞİTİM YASAĞINA SON VER"

Kız çocuklarına eğitimi yasaklayan Taliban'a, Katar Başbakanı Al-Thani'nin, "Kız çocuklarına eğitim yasağı ve kadınlara istihdam yasakları bitirilmeli" dediği.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!