banner2

Katar'dan Almanya'ya nota! Büyükelçi, Dışışleri'ne çağrıldı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın, "Doha'nın 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması uygun değil" şeklindeki sözlerine Katar'dan tepki geldi. Almanya'nın Doha Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağrılarak nota verildi.

Dünya 28.10.2022, 22:30 28.10.2022, 22:52
Abone ol
Katar'dan Almanya'ya nota! Büyükelçi, Dışışleri'ne çağrıldı

Katar Dışişleri Bakanlığı Almanya'nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach'a, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protesto notası verildiğini duyurdu. Açıklamada Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in "Katar'ın 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmasının uygun olmadığı" şeklindeki demecine tepki gösterildiği belirtildi.

"ORGANİZASYON EN İYİ ŞEKİLDE YAPILACAK"

Açıklamada, "Katar, Almanya ile birçok alandaki yakın ilişkiler ışığında diplomatik teamüllere ve sözleşmelere aykırı bulduğu bu ifadeler nedeniyle Almanya'dan açıklama talep ediyor." ifadeleri kullanıldı. Alman Büyükelçi'ye verilen protesto notasında, Katar'ın, bölgenin medeniyeti ve mirasını tüm dünyaya sergileyecek şekilde dünya kupası organizasyonunu en iyi şekilde yapmaya kararlı olduğu vurgulandı.
Katar Dışişleri Bakan Danışmanı ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari de Alman Bakan'ın açıklamalarını "Katar halkını reddedici, kınanacak ve kışkırtıcı" olarak nitelendirdi.

"ÇİFTE STANDART" İSYANI

Ensari, politikacıların ülkelerinin diğer ülkelerle ilişkileri pahasına yaptıkları açıklamaların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Katar, Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma onurunu kazandığından bu yana, hiçbir ev sahibi ülkenin maruz kalmadığı eşi benzeri görülmemiş bir kampanyaya maruz kaldı; bu durum iftira ve çifte standart içerecek şekilde devam etti ve genişledi."

İLK ARAP EV SAHİBİ OLMUŞTU

Almanya İçişleri Bakanı Faeser, Katar'ın insan hakları sicilini eleştirerek, "Alman hükümeti olarak bizim için bu ev sahipliği (Katar'ın) hakkı çok aldatıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuvalara ev sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha iyi olur" demişti.

20 Kasım - 18 Aralık tarihlerinde 32 takımın katılımıyla düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, Orta Doğu'da dünya kupasının yapıldığı ilk Arap ülkesi olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!