Katar Avrupa turunda! Enerji anlaşmaları peşpeşe yapılıyor

Avrupa devletleri Rusya'ya olan gaz bağımlılığını azaltmak için Katar'la anlaşmaya çalışıyor. Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani salı günü İspanya'da Kral 6. Felipe ile görüşürken bugün de Almanya'da Cumhurbaşkanı Frank Steinmeier ile görüştü.

Dünya 20.05.2022, 14:58 20.05.2022, 16:07
Abone ol

Avrupa Rusya'ya olan kaynak bağımlılığını bitirmek için alternatif yollar arıyor. Bu arayışlar kapsamında Katar, Avrupa için devreye girerken Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani'nin ilk durağı İspanya oldu. 

KATAR EMİRİ'Nİ KRAL KARŞILADI

17 Mayıs salı günü iki günlük ziyaret kapsamında İspanya'ya gelen es-Sani, Kraliyet Sarayı'nda, Kral 6. Felipe tarafından karşılandı. 

Felipe karşılama konuşmasında Arapça olarak, "Hoşgeldiniz, İspanya sizin ikinci eviniz" ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanı ve Enerji Bakanlarının eşlik ettiği ziyarette çarşamba günü İspanya Başbakan Pedro Sanchez ile görüştü. 

STEİNMEİER'LE GÖRÜŞTÜ 

Burada yapılan enerji anlaşmaları sonrasında es-Sani Almanya'ya geçti. Almanya'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'de Cumhurbaşkanı Frank Steinmeier ile bir araya geldi. 

STEİNMEİER YAPTIRIMLAR SEBEBİYLE ELEŞTİRİ ALMIŞTI

Rusya'ya karşı yaptırımlarda çekinceli davranan ve bu yüzden eleştiri oklarının hedefi haline gelen Steinmeier'in bu hamlesi ile Katar ile Almanya'da enerji ortaklığı anlaşması yapıldı. 

LNG ANLAŞMASI YAPILDI 

Almanya ve Katar bu kapsamda,alternatif gaz arayışı içindeyken hidrojen ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretine odaklanarak enerji ortaklıklarını derinleştirmeye yönelik bir bildiri imzaladılar.

KATAR AVRUPA TURUNDA

Diğer yandan Katar, ekonomi anlaşmaları için Avrupa'yı dolaşmaya devam edecek. Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani 22-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Dünya Ekonomik Forumu'na katılana kadar İngiltere, Slovenya ve İsviçre'yi de ziyaret edecek.

MUHALEFET KATARLI YATIRIMCILARA MEYDAN OKUMUŞTU

Katar'ın Avrupa'yı bir dizi ekonomi ve enerji anlaşması yapmak için dolaşması bir yana Türkiye'de muhalefet partilerinin hükümete 'Türkiye'yi Katar'a sattınız' ve 'Türkiye'ye yatırım yaparsanız mallarınıza el koyarız' söylemleri sonrasında Avrupa'daki bu anlaşmalar için ne diyeceği ise merakla bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!