Yandex Metrica

Kardeş ülke ile ticaret artacak: Vize kolaylığı talep patlaması yaratabilir

Kardeş ülke ile ticaret artacak: Vize kolaylığı talep patlaması yaratabilir

Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret genişleyecek! Pakistan Türkiye Başkonsolosu Cemal Sangu, Pakistanlı sanayicilerin Türkiye'deki serbest bölgelere yatırım yapma imkanına sahip olacağını, vergi muafiyetleriyle Avrupa pazarına ihracatlarını kolaylaştıracağını açıkladı.

Dünya

07.06.2024, 16:09

İki ülke arasındaki ikili ticareti geliştirmeyi amaçlayan bu adım Pakistan-Türkiye arasında yeni bir dönem açacak. Sangu, Korangi Ticaret ve Sanayi Derneği'ne (KATI) yaptığı ziyarette, derneğin tavsiyeleri doğrultusunda sanayicilere ve KATI üyelerine derhal vize verileceğini belirtti. KATI, ticaret hacmini artırmak için Türk hükümetinin himayesinde yatırım fırsatları ve kolaylıklar sağlayarak birçok kilit sektörde ticari misyonlar kurmaya hazırlanıyor.

Pakistan Türkiye Başkonsolosu Cemal Sangu, Türkiye ile Pakistan arasındaki mevcut 1,3 milyar dolarlık ticaret hacminin oldukça düşük olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin Pakistan'a 3,5 milyar dolar yatırım yaptığını, Türk şirketlerinin ise 2016'dan bu yana herhangi bir kâr geri dönmeden 800 milyon dolar yatırım yaptığını kaydetti. Her iki ülkenin de yüksek kaliteli ürünleri konusunda daha fazla farkındalığa ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Pakistan Türkiye Başkonsolosu Cemal Sangu

Pakistan Türkiye Başkonsolosu Cemal Sangu

Bir iki üç değil binlerce yüzen tank denize indi! Körfez kıskaca alındı: Ada teslim bayrağını çekebilir Bir iki üç değil binlerce yüzen tank denize indi! Körfez... Haberi Görüntüle

40 TÜRK ŞİRKETİ FAALİYET GÖSTERİYOR

Şu anda Pakistan'da 40 Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin AB ile makine ve ileri teknolojiye ilişkin anlaşması, Türk yapımı makinelerin rekabetçi fiyatlarla sunulmasını sağlıyor. Pakistan'ın helal eti, meyveleri, sebzeleri, besi hayvanları, deniz ürünleri, deri, buğday ve basmati pirincine Türkiye'de ciddi bir talep var. Ancak farkındalık eksikliği her iki ülkenin de bu fırsatlardan tam olarak yararlanmasını engelledi. Sangu, Türk şirketlerinin Pakistan'da araştırma ve geliştirme enstitüleri kurduğuna da değindi. Türkiye'nin turizm sektöründe Pakistanlı gezginlere fayda sağlayan önemli bir artış olduğunu ve Pakistanlılara yönelik vize kolaylaştırma çabalarının devam ettiğini kaydetti.

Türk üniversiteleri bu yıl 189 Pakistanlı öğrenciye burs verecek ve başvurular Aralık ayından Şubat ayına kadar açık olacak. Ayrıca 12 Türk üniversitesi kabul için Pakistan'ı ziyaret etmeyi planlıyor ve bazıları Pakistan'da kampüs kurmakla ilgilendiğini ifade ediyor.

Film sahnesi değil gerçek! Heyelan felaketinde 146 kişi hayatını kaybetti! Film sahnesi değil gerçek! Heyelan felaketinde 146 kişi hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER DAHA DA GÜÇLENCEK

KATI Başkanı Johar Qandhari, Pakistan ile Türkiye arasında 1954'ten bu yana uzun süredir devam eden ikili ilişkilere övgüde bulundu. Ağustos 2022'de imzalanan tercihli ticaret anlaşmasının (PTA) henüz beklentileri karşılamadığını kaydetti. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) kapsamında İslami finans, helal gıda, turizm, düşük maliyetli konut, altyapı geliştirme, telekomünikasyon ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde ortak girişimler ve yatırımlar için çok sayıda fırsat bulunmaktadır.

Qandhari, eğitimdeki bağları güçlendirmek ve araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmek için üniversite düzeyinde ortaklıklara duyulan ihtiyacı vurguladı. Kendisi aynı zamanda Türkiye'den daha kolay ve uygun bir vize politikası talep ederek, KATI'nin teklifi üzerine derhal vize verilmesini önerdi. KATI'nin Diplomatik İşler Daimi Komitesi Başkanı Rashid Ahmed Siddiqui, Türk iş dünyasının Pakistan'ın en önemli ürünlerine ilişkin farkındalık eksikliğinin altını çizdi. Pakistan'ın turizm sektörünün, Türk turistleri çekmek için etkili tanıtım gerektiren ve ortak girişimler yoluyla gerçekleştirilebilecek çok sayıda fırsat sunduğunu belirtti.

Habere Tepki Ver

9

2

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading