banner2

Karar ilk olma özelliği taşıyor! Donaldn Trump'ın şirketine vergi kaçırmaktan ceza!

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın emlak şirketine vergi kaçırmaktan ceza verildi. 

Dünya 13.01.2023, 22:20 13.01.2023, 22:24
Abone ol
Karar ilk olma özelliği taşıyor! Donaldn Trump'ın şirketine vergi kaçırmaktan ceza!

Emlak şirketi Trump Organization'a 1,6 milyon dolar para cezası kesildi. Trump'ın şirketi sembolik bir rakamla cezalandırılsada  karar ilk olma özelliği açısından önemli.

VERGİ KAÇAKÇILIĞINDAM MAKSİMUM SNIRDA CEZA VERİLDİ 

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın emlak şirketi geçtiğimiz aralık ayında dolandırıcılık ve ticari kayıtları tahrif etmekten suçlu bulunup soruşturma başlatılmıştı. 

17 suçtan hüküm giyen Trump Organization 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.Şirkete vergi kaçakçılığı nedeniyle maksimum sınırdan ceza verilmesi kararlaştırıldı.

BİLGİMİZ YOK DENİLDİ 

Davada Trump, yargılanmazken, eski başkan yöneticilerinin yasadışı yollardan vergi kaçırdığına dair herhangi bir bilgisi olduğu iddiasını da yalanladı.
Trump Organization’da eski finans müdürüne 5 ay hapis cezası verildi. 

Şirketin dışında davada bir tek geçtiğimiz yaz 1,7 milyon dolarlık tazminat karşılığında vergi kaçırmaktan suçunu kabul eden Trump Organization’da eski finans müdürü Allen Weisselberg suçlandı. Weisselberg, 5 ay hapis cezası verildi. 

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, yaptığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bugün, eski Başkan Trump'ın şirketleri, toplam 17 ağır suçtan dolayı mahkumiyetlerinin ardından yasaların izin verdiği maksimum para cezalarına çarptırıldı. Mali İşler Sorumlusu Allen Weisselberg, Trump Corporation ve Trump Payroll Corp, 10 yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir dolandırıcılık yürüttü. Şirketler hapis cezasına çarptırılamaz ancak sonuçta ortaya çıkan bu mahkumiyet ve ceza, şirketlere ve yöneticilere vergi makamlarını dolandırıp bundan sıyrılamayacağınızı hatırlatıyor.” dedi. 

KARAR İLK OLMA ÖZELLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ 

Şirket sembolik bir rakamla cezalandırıldı ancak karar ilk olma özelliği taşıması açısından önemli. New York eyalet yasaları gereği verilebilecek en yüksek meblağ olan 1,6 milyon Dolar Trump şirketleri için kayda değer bir rakam olarak kabul edilmiyor. 

Ancak karar, eski Başkan Trump'ın şirketlerinin ilk kez mahkum edilmesi açısından önemli.

Trump şirketleri, geçtiğimiz ay vergi kaçakçılığı ve ticari kayıtlarda tahrifat da dahil olmak üzere 17 suçtan hüküm giymişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!