Yandex Metrica

Sitede Ara

Karadeniz'de büyük darbe: Savaş gemisini vurup batışını kaydettiler

Rus donanması Karadeniz'de büyük bir darbe daha yedi. Gemisavar füzelerle yüklü 'Tarantul' sınıfı Ivanovets korveti, Ukrayna kamikaze deniz araçlarının ardı ardına saldırısı sonucu sulara gömüldü. 

Dünya

17.03.2024, 11:04

Rus donanmasının Kırım'daki limanları büyük ölçüde terk ederek doğudaki Novorossiysk'e çekilmesini sağlayan Ukrayna ordusu, Moskova'ya Karadeniz'de büyük bir darbe daha indirdi. Gemi avcısı olarak tasarlanan Tarantul sınıfı 56 metrelik Rus korveti Ivanovetz, Ukrayna kamikaze insansız deniz araçlarının (KİDA) ardı ardına saldırısı sonucu sulara gömüldü. 

31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece yarısı Karadeniz'de beliren deniz dronları, yaklaşık 75 milyon dolar değerindeki savaş gemisine çarpıcı bir operasyon gerçekleştirdi.

Ivanovetz'i dört koldan çembere alan patlayıcı yüklü insansız deniz araçları, gemiden yapılan savunma atışlarından başarıyla kurtularak platform bordasına çarpıp kendini patlattı. 

Image

Ivanovetz korveti

Kıç kısmında oluşan bir dizi hasarın ardından gemi su almaya başladı. Bu esnada KİDA'lardan biri Ivanovetz'in hasar aldığı noktayı bir daha vurdu ve gemide bulunan füzelerin infilakını sağladı. Bu saldırı Ivanovetz'in tamamen imha olmasıyla sonuçlandı ve gemi önce kıç tarafından suya battı, ardından tamamen sulara gömüldü. 

Image

Operasyon anları Ukrayna KİDA'larında bulunan kameralarca uydu üzerinden aktarılan görüntülerle kayıt altına alındı. Karadeniz'de daha önceki KİDA operasyonlarında olduğu gibi son saldırıda da Starlink uydularından faydalanıldığı sanılıyor. 

Saldırı noktasının Kırım'ın korunaklı limanı Donuzlav Gölü olduğu açıklanırken Rus donanmasının gemiyi kurtarma çalışmalarının sonuçsuz kaldığı belirtiliyor. Ivanovetz gemisinde 40'ın üzerinde mürettebat bulunuyordu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü operasyona ilişkin yayınladığı açıklamada, "Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğüne bağlı 'Grup 13' özel birimi askerleri, 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece Rus Karadeniz Filosuna ait Ivanovets füze botunu imha etti" ifadesini kullandı.

Operasyon sırasında söz konusu botun Rusya'nın yasadışı ilhak ettiği Kırım'daki Donuzlav Gölü'nde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, "Botun gövdesine yapılan bir dizi isabet sonucu Rus gemisi bir daha hareket edemeyecek şekilde hasar gördü. Ivanovets yan yattı ve battı" değerlendirmesi yapıldı.

ABD basınından Mossad iddiası: 'Esir takası anlaşmasına sıcak bakıyorlar' ABD basınından Mossad iddiası: 'Esir takası anlaşmasına sıcak bakıyorlar' Haberi Görüntüle

BELBEK ÜSSÜ'NE STORM SHADOW

Karadeniz'deki operasyondan saatler önce ise Ukrayna kuvvetleri, İngiltere'den alınan Storm Shadow seyir füzeleriyle işgal altındaki Kırım'ın Sivastopol kentinde bulunan Belbek Hava Üssü'nü vurdu.

Üste bulunan uçak ve helikopterlerin hasar aldığı bildiriliyor. Sivastopol'un kuzeyindeki bölgede Ukrayna daha önce S-400 ve S-300 hava savunma sistemlerini başarılı biçimde imha etmişti. 

Eylül 2023'te ise Kırım'ın Kefe Limanı (Feodosya) Storm Shadow füzeleriyle ardı ardına saldırıya uğramış, limanda demirli bulunan Rus çıkarma gemisi Minsk ile Rostov-on-Don denizaltısı kullanılamaz hale gelmişti.

Ukrayna ordusu Karadeniz'deki Rus varlığına en büyük darbeyi 14 Nisan 2022'de indirmiş, donanmanın amiral gemisi Moskova kruvatörü seyir füzeleriyle vurularak batırılmıştı. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading