banner2

Karabağ yine karıştı! Azerbaycan ordusu Ermeni taarruzunu başarıyla püskürttü, çatışmalar sürüyor

Ermenistan ordusu, Karabağ'da Azerbaycan mevzilerine yönelik taarruz girişiminde bulundu. Kelbecer-Laçin hattına yönelik tacizler püskürtülürken, geri çekilmek zorunda kalan Ermenilerin kaybı büyük oldu: 30 ölü, 50 yaralı... 100 kadar askerin de 'kayıp' olduğu bildiriliyor.

Dünya 16.11.2021, 15:54 16.11.2021, 19:00
Abone ol
Karabağ yine karıştı! Azerbaycan ordusu Ermeni taarruzunu başarıyla püskürttü, çatışmalar sürüyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasında savaşa sahne olan Karabağ cephesi yeniden karıştı. Bir süredir Azerbaycan askerlerine sınırda yoğun tacizlerde bulunan Ermeni ordusu, Kelbecer ve Laçin hattında bu sabah saldırıya geçti. Roketatarların Azerbaycan mevzilerine doğru ateşlendiği bölgede Ermeni askerleri de Karabağ topraklarının içlerine doğru taarruz etme girişiminde bulundu. 

Sözkonusu hamle, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "Kutsal vatan topraklarını korumaya herkes hazır olsun" şeklindeki mesajı sonrası geldi. Nahçıvan ile Azerbaycan topraklarını birleştirecek Zengezur Koridoru'nu geçtiğimiz yılki ateşkes anlaşmasından buyana sürüncemede bırakan Paşinyan'a Bakü'nün cevabı sert oldu. 

İŞTE ESİR ALINAN ERMENİSTAN ASKERLERİ

30 ÖLÜ, 50 YARALI, 100 KAYIP...

Ermeni silahlı kuvvetlerinin taarruz girişimi başarıyla püskürtüldü. Ermeni kuvvetleri geri çekilmek zorunda kalırken, saldırılarda kullanan füze rampaları da başarıyla imha edildi. Bombardıman sırasında 3 Azerbaycan askeri yaralanırken, saldırıya verilen cevaplar ve karşı taarruz esnasında 30 Ermenistan askeri öldürüldü, 50'si yaralandı, 11 asker de esir alındı. Ermeni basınının aktardığına göre Erivan ordusunda 100 kadar da kayıp bulunuyor. Bu askerlerin cepheden firar ettikleri düşünülüyor. Azerbaycan ordusunun ilerleyişinin sürdüğü ve Nahçıvan yakınlarındaki Ermeni kenti Sisyan'a 7 kilometreye kadar yaklaşıldığı ileri sürülüyor. 

Azerbaycan ordu kaynakları cephedeki gelişmelere ilişkin şu bilgileri paylaşıyor: "Ermeni askerler korku ve panik içinde mevzilerinden ayrılıyor, personel arasında panik var. Sınır hattı boyunca Ermeni silahlı kuvvetlerinin insan gücü ve askeri teçhizatı bombalanıyor. Karşı tarafa çok sayıda askeri teçhizat imha edildi. Operasyonel taktik avantaj Azerbaycan ordusundan yanadır."

SALDIRGANLARI BÖYLE KOVALADILAR

SONRA GÖZALTINA ALINDILAR

Cephede esir alınan Ermenistan askerleri, Azerbaycan ordusu tarafından alıkonuldu. Bakü kaynakları esir tutulan asker sayısının 11 olduğunu bildirirken Erivan ise bu sayının 12 olduğunu belirtiyor. 

ERİVAN YİNE MOSKOVA'YA KOŞTU: TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUYUN

Cephede Azerbaycan ordusuna karşı tutunamayan Ermenistan, toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Rusya'ya başvuruyor. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, konuya ilişkin Moskova'dan yardım talep edeceklerini bildirdi. Grigoryan, Azerbaycan'ın Ermeni topraklarına saldırdığını iddia ederek "1997 tarihli anlaşmaya istinaden Ermenistan'ın toprak bütünlüğünün korunması ve mevcut anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi talebiyle Rusya'ya başvuruyoruz" açıklaması yaptı. 

Bu arada Türklerin ilerlemesinden endişelenen Ermeni ordusu komutanlarının Erivan yönetiminden 'genel seferberlik çağrısı' yapılmasını istedikleri ve gerekirse ülkedeki tüm erkeklerin toplanmasını talep ettikleri belirtiliyor. 

ALTIN MADENİ BOŞALTILDI 

Öte yandan Kelbecer sınır hattında Ermenistan'ın elinde bulunan Zod Altın Madeni hudut hattındaki savaş nedeniyle boşaltıldı. Bölgenin en büyük altın madenini işleten Geopromining Gold şirketinin temsilcisi Ruzanna Grigoryan, "Zod madeninde çalışma geçici olarak durduruldu. Çalışanlar zorunlu olarak tahliye edildi" şeklinde açıklamada bulundu. 

AVRUPA BİRLİĞİ ORAYI HATIRLADI

Ermenistan'ın aylardır sürdürdüğü tacizler sırasında herhangi bir hamle yapmayan Avrupa Birliği'nin, Azerbaycan ordusu ilerlerken müdahalaye girişmesi dikkat çekti. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, cephe hattında çatışmalar sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı aradı. Görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada Michel, "Gerginliğin derhal azaltılması ve tam bir ateşkes çağrısında bulundum. Avrupa Birliği, Güney Kafkasya'daki gerilimi aşmak ve istikrarı sağlamak için ortaklarıyla birlikte çalışmaya hazır" diye konuştu. 

CEPHEDEN KAÇMA ANI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Azerbaycan zırhlı birliklerinin iki gün önce Ermeni savunma hatlarına yaklaşması sırasında çekilen görüntüler sosyal medyada çokça paylaşılan görüntülerden biri oldu. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir zırhlı personel taşıyıcının kamerasınca kaydedilen görüntüler, Ermeni askerlerin cepheden nasıl kaçtığını ortaya koydu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!