banner2

Karabağ operasyonu sona erdi! Ermenistan yenilgiyi kabul etti: Barışa hazırız!

Azerbaycan'ın Karabağ'da düzenlediği antiterör operasyonu sonrası sıcak gelişmeler iki ülke arasında sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın 5 Ekim'de İspanya'nın Granada kentinde bir araya gelecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Grigoryan da 26 Eylül'de Brüksel'de görüşecek. Son olarak Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ülkesinin Azerbaycan ile barışa hazır olduğunu belirtti.

Dünya 25.09.2023, 09:29 25.09.2023, 10:30
Abone ol
Karabağ operasyonu sona erdi! Ermenistan yenilgiyi kabul etti: Barışa hazırız!

Azerbaycan'ın Ermenistan'a düzenlediği Antiterör operasyonu sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan İspanya'da bir araya gelecek. Görüşme 5 Ekim'de İspanya'nın Granada kentinde düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesi kapsamında yapılacak.

GÖRÜŞMEYE MACRON VE ALMANYA BAŞBAKANI'DA KATILABİLİR 

Açıklamayı Ermenistan Güvenlik Konseyi yaparken, görüşmelerin Granada'da yapılacağını ve toplantıya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Avrupa Birliği (AB) Başkanı Charles Michel'in hazırlanacağını ifade etti. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan yaptığı açıklamasında Ermenistan'ın, Azerbaycan ile barışa hazır olduğunu ifade etti. 

ERMENİSTAN'DA BAŞBAKAN'A SUİKAST İDDİASIYLA 8 KİŞİ YAKALANDI

Ermenistan'da, iktidarı zorla ele geçirme teşebbüsü ve Başbakan ile hükümet üyelerine suikast iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı. Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress'in haberine göre, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Bürosu çalışanlarının operasyonları sonucunda isimleri açıklanmayan 7'si "'Haçlılar' Askeri-Yurtsever Toplum Kuruluşu" üyesi 8 kişinin, Ermenistan Hükümeti üyeleri ve Başbakan Nikol Paşinyan'a yönelik ellerinde bulundurdukları silah ve mühimmatı suç aracı olarak kullanarak iktidarı ele geçirmek için anlaşmaya vardıkları tespit edildi.

 İKTİDARI ZORLA ELE GEÇİRME TEŞEBBÜSÜ

Bu kişilerin hükümetin yetkilerini Anayasa'da öngörülmeyen bir şekilde devralarak iktidarı zorla ele geçirme hazırlığı yaptıkları belirlendi.Yapılan aramalarda bu kişilerin yanlarında haberleşme cihazları, haberleşmeleri engelleyici cihazlar, silahlar ve mühimmat bulundu.Söz konusu kişiler Ulusal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Bürosu çalışanları tarafından gözaltına alındı.Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, bu kişilerden birinin Erivan eski belediye başkanı ve "Gönüllü Muhafızlar Birliği" toplum kuruluşunun eski başkan yardımcısı Albert Bazeyan olduğu, kendisine Başbakan Nikol Paşinyan'a suikast planlama suçlaması yöneltildiği belirtildi.

19 EYLÜL'DE OPERASYON BAŞLATILMIŞTI 

Azerbaycan ordusu, 19 Eylül'de Karabağ'da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmıştı.Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler, yaklaşık 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında, Azerbaycan ordusunun operasyonda şehitler verdiğini açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!