banner2

Karabağ'da 'barış' masası! Azerbaycan tarafı Ermeni temsilcileri bir araya geldi

Son dakika haberleri... Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında, entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşme sona erdi. Reuters haber ajansı, Karabağ Ermenileri ile Azerbaycanlı yetkililerin kısa süre sonra yeniden buluşacağını bildirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Yevlah şehrinde Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileriyle yapılan görüşmenin yapıcı ve olumlu bir ortamda geçtiğini, bir sonraki toplantının yakın zamanda gerçekleştirileceğini duyurdu.

Dünya 21.09.2023, 15:40 21.09.2023, 15:48
Abone ol
Karabağ'da 'barış' masası! Azerbaycan tarafı Ermeni temsilcileri bir araya geldi

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da düzenlediği ve ateşkesle sonuçlanan antiterör operasyonuyla ilgili gelişmeler devam ediyor.

Karabağ'da Azerbaycan'ın talepleri kabul edildi, antiterör operasyonu durduruldu. Karabağ'daki Ermeni gruplar Azerbaycan topraklarından çekilerek tüm silah ve ağır araçlarını teslim etmeye başladı. 

Hankendi-Ağdam güzergahını kullanan Ermeni temsilciler, Rus Barış Gücü yetkilileri ve Azerbaycan polisinin eşliğinde Yevlah'a ulaştı.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusun temsilcileri ile Azerbaycanlı yetkililer arasındaki Yevlah'taki görüşme sona erdi. Yevlah Valiliği binasında başlayan görüşmede Karabağ Ermenilerinin Azerbaycan'a entegrasyonu konuları müzakere edilecek. Reuters haber ajansı, Karabağ Ermenileri ile Azerbaycanlı yetkililerin kısa süre sonra yeniden buluşacağını bildirdi.

ALİYEV'DEN PUTİN'E ÖZÜR TELEFONU

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Azercaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon gerçekleştirdi. Aliyev, anti-terör operasyonu kapsamında ölen Rus askerleri için Putin'den özür diledi ve başsağlığı mesajı verdi.

İRAN: ANLAŞMA MEMNUNİYET VERİCİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Azerbaycan hükümeti ile Karabağ'da yaşayan Ermeni temsilciler arasında varılan anlaşmadan, ülkesinin memnuniyet duyduğunu belirtti ve şunları kaydetti;

''İran, Azerbaycan hükümeti ile Karabağ'da yaşayan Ermeni temsilciler arasında bu bölgedeki çatışmaların durdurulması yönünde varılan anlaşmadan memnuniyet duymuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde, sorunların çözümü için diyalog ve barışçıl mekanizmalara odaklanılması beklenmektedir."

"BİR SONRAKİ GÖRÜŞMENİN YAKIN ZAMANDA YAPILACAK"

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından Azerbaycan heyeti ile Karabağ'daki Ermenilerin temsilcileri arasında gerçekleştirilen görüşmeye dair yapılan açıklamada, "Bir sonraki görüşmenin yakın zamanda yapılmasına karar verildi. Azerbaycan, Karabağ'ın Ermeni sakinleri temsilcilerine yeniden entegrasyon planlarını sundu. Karabağ'daki Ermeni sakinlerin temsilcileri, gıda ve yakıta ihtiyaç duyduklarını dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Karabağ'ın Ermeni sakinleri ile temaslardan sorumlu kişi Ramin Mammadov'un, Yevlah şehrinde temsilci olarak Sergey Martirosyan ve David Melkumyan ile görüştüğü duyuruldu.

Toplantıya, Rus-Türk Ortak Gözlem Merkezi'nin Rusya tarafı başkanı Tuğamiral Oleg Semyonov da katılımcı olarak katıldı.

Açıklamaya göre, "yapıcı ve olumlu bir ortamda geçen" toplantıda, Karabağ'daki Ermeni nüfusunun yeniden entegrasyonu, altyapının restorasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına dayalı faaliyetlerin düzenlenmesi konuları ele alındı. Yeniden entegrasyon planları Ramin Mammadov tarafından sunuldu.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınmasına ilişkin 20 Eylül tarihli açıklamasında yansıtılan hususların hızla hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinin Ermeni sakinlerinin temsilcileri, sosyal ve insani konuların tartışılması bağlamında özel bir yakıt ihtiyacının bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda gıda ürünleri şeklinde insani yardım da istediler.

Toplantı sonucunda talepleri olumlu karşılandı. Özellikle anaokulu ve okulların ısıtma sistemlerinin yanı sıra acil tıbbi yardım ve yangınla mücadele hizmetlerine yönelik ihtiyaçların hızlı bir şekilde akaryakıt ikmali ve insani destek sağlanması planlanıyor.

Bir sonraki toplantının yakın zamanda yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan ordusu, 19 Eylül'de Karabağ'da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmıştı. Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.

Azerbaycan, Karabağ Ermenilerinin temsilcilerini entegrasyon konularını görüşmek üzere Yevlah şehrine davet etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!