banner2

Karabağ Çetesi'nin darbe hazırlığı: Polis, Erivan sokaklarında Paşinyan'ı koruyor

Karabağ'da korsan devlet hayalleri son bulan Ermeniler şimdi başlarına gelen 'felaket' için bir suçlu arıyor. Putin'e tamamen sırt çevirmiş durumdaki Nikol Paşinyan, Ermenistan'da köklü Sarkisyan-Koçaryan çetesinin Rus yanlısı bir darbe hazırlığına karşı sokakta olağanüstü tedbirler alıyor. Meydanda gençlerin dolaşmasına bile müsaade etmeyen polis, Robert Koçaryan'ın oğlunu da gözaltına aldı.

Dünya 23.09.2023, 18:05
Abone ol

Azerbaycan topraklarındaki Karabağ'ın orta yerinde 'özerk devlet' kurmaya çalışan silahlı Ermeni teröristler, 19 Eylül'de başlayan askeri harekâtla birlikte büyük şoka uğradı. Ermeni milis gruplarının kullandığı mevziler ve mühimmat depoları sadece 24 içerisinde etkili biçimde vuruldu. Pek çok noktada silah bırakıp beyaz bayrak çekerek Azerbaycan ordusuna teslim olmayı seçen Ermenilerin yanında bazı milisler ise teslim olmayı reddediyor. 

Ermenilerin sözde 'Artsakh' devleti hayalini sona erdiren operasyon en çok da Erivan yönetimini sarstı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son dönemde hemen her konuşmasında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı hedef alırken Erivan'daki Ermeniler ise yaşadıkları 'felaketten' ötürü bir suçlu bulma arayışına girdi. 

ERMENİLERİN VAROLMA KAYGISI NÜKSETTİ

Kendilerini korumadığı için yoğunlukla Rusları suçlayan Erivan halkı aynı zamanda ABD ve Avrupa ülkelerinin 'Ermenileri korumak için Türklerle savaşa girmeyecekleri gerçeğini' anlayarak derin bir hayal kırıklığına uğradı. Rusya'nın güvenlik şemsiyesi altından çıkma gayretiyle bir süredir Washington ve Brüksel ile flört eden Paşinyan yönetimi ise Putin'le tüm köprüleri attı. 

Ermeni Başbakan, Rusya lideri hakkında tutuklama kararı veren Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taraf olacaklarını açıkladı. Aynı zamanda Amerikan askerlerini de tatbikat için Ermenistan'a getiren Paşinyan, ülkesinin geleceğini Amerikan mandasında görüyor. 

Vladimir Putin ise Güney Kafkasya'ya Amerikan askerlerinin ayak basmasıyla meydana gelen stratejik kırılmayı lehine çevirerek Erivan'da iplerin yeniden Rus yanlılarının eline geçmesi için uğraş veriyor. 

HERKES DARBE İHTİMALİNİ KONUŞUYOR 

Hankendi ve çevresinde Azerbaycan ordusuna boyun eğen Ermeniler, Erivan'da günlerdir sokakta eylem yapıyor. Ermenistan ordusu içerisindeki Rusya yanlılarının, sokakta oluşacak istikrarsızlık ve kaosla birlikte yönetime el koyabileceği sıkça dillendirilen ihtimaller arasında. 

1992-94 döneminde bölgede soykırıma imza atmış ve 'Karabağ Çetesi' olarak adlandırılan Sarkisyan ile Koçaryan ailelerinin Rusya yanlısı bir darbe ile sahneye çıkabileceği konuşuluyor. Çadırını bu kez Batı kampına kurma kararı almış Nikol Paşinyan ise sokaklarda kaosa fırsat vermemek için protestoculara oldukça sert davranıyor. 

KOÇARYAN'IN OĞLU YAKAPAŞA 

Yüzlerce gösterici son 3 gündür polis şiddetinden nasibini aldı; eski Ermenistan lideri Robert Koçaryan'ın protestocu oğlu Levon Koçaryan da yakapaça gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Paşinyan rejimini korumakta kararlı görünen polis, Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nı gençlere kapattı. Meydana çıkan caddelerde polis dünden beri gençleri şiddet kullanarak yolundan döndürüyor. 

Güvenlik güçleri aynı zamanda Başbakan'ı korumak için olağanüstü önlemler aldı. Paşinyan, Ekim-Kasım 2020 dönemindeki 2. Karabağ Savaşı'ndan bu yana siyasi hayatının en sıkıntılı dönemini yaşıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!