Yandex Metrica

Sitede Ara

Kara ölüm tehlikesi! Orta Çağ'ın mirası hıyarcıklı veba geri döndü: Pandemi yaşanır mı?

Kara ölüm tehlikesi! Orta Çağ'ın mirası hıyarcıklı veba geri döndü: Pandemi yaşanır mı?

14. yüzyılda hıyarcıklı veba 20 ila 50 milyon insanı öldürdü. Çoğu kişi tam tersini düşünse bile: “Kara Ölüm” henüz tamamen ortadan kaldırılmadı. Yetkililer, ABD'nin Colorado eyaletinde bir kişinin hıyarcıklı vebaya yakalanmasının ardından uyarıda bulunuyor. Orta Çağ vebasının yeni bir salgınının ortaya çıkma riski var mı?

Dünya

10.07.2024, 16:38

ABD'nin Colorado eyaletindeki sağlık otoritesi, bir kişinin hıyarcıklı vebaya yakalandığını duyurdu ve nüfusun geri kalanını uyardı. 

Yetkili, enfekte kişi hakkında yaş veya cinsiyet gibi kesin bilgileri açıklamadı. Nasıl enfekte olduğu ilk başta belirsizliğini koruyor. Ancak taşıyıcıların Yersinia Pestis bakterisiyle enfekte olmuş pireler olması muhtemel gözüküyor. 

Çünkü: Mayıs ayında Colorado sağlık otoritesi, sincapların kürklerinde de enfekte pirelerin bulunduğu konusunda uyarmıştı. Colorado'da dışarıya çıkan herkes, pireleri uzak tutmak için yeterli miktarda böcek kovucu kullanmalı.

Kuş gribi virüsü H5N1 şu anda ABD'de de yayılıyor ve Berlin Charité'nin baş virologu Christian Drosten yeni bir salgın konusunda uyardı .

Hıyarcıklı veba artık tedavi edilebilir, ancak yalnızca semptomların ortaya çıkmasından sonraki ilk 24 saat içinde antibiyotik tedavisine başlanırsa. Aksi takdirde enfekte kişiler bugün hala ölüm riskiyle karşı karşıyadır.

Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Haberi Görüntüle

HIYARCIKLI VEBANIN BELİRTİLERİ NELER?

“Kara ölüm” olarak da bilinen hıyarcıklı vebanın belirtileri.

*Ani ateş

*Titreme

*Şiddetli baş ağrıları ve vücut ağrıları

*Viddi şekilde şişmiş lenf düğümleri (hıyarcıklı veba adı da buradan gelir)

*Şiddetli mide bulantısı.

Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor: Turizm SOS verince Atina basını feryat etti Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor: Turizm SOS verince Atina basını... Haberi Görüntüle

HIYARCIKLI VEBA NASIL BULAŞIR?

Robert Koch Enstitüsü (RKI) şöyle açıklıyor: "En yaygın bulaşma yolu, insanların veba bulaşmış bir pire tarafından ısırılmasıyla ortaya çıkıyor." Bununla birlikte, vebalı veya ölen bir hayvanın enfekte hayvan dokusuyla temas yoluyla da bulaşma meydana gelebilir. Hıyarcıklı veba ve veba sepsisi durumunda, insandan insana bulaşma vücut sıvıları yoluyla da gerçekleşebilir (örneğin, hıyarcıklı vebada hıyarcıklı sıvı yoluyla).

Şimdi hastalığın yeni bir salgın riski var mı? Uzmanlara göre bu pek olası değil. ABD'deki yetkililer yılda yalnızca yedi veba vakası bildiriyor. Mart ayında New Mexico eyaletinde bir adam enfeksiyon kaptıktan sonra hayatını kaybetti. Ancak hastalığın ABD'deki son salgını 100 yıl önceydi.

RKI'ye göre veba Almanya'da ortaya çıkmıyor. Buna göre Avrupa ve Avustralya'da dağıtım bölgeleri bulunmamaktadır.

Bu metin yapay zeka (AI) desteğiyle oluşturulmuş ve editör ekibi ( Simon Küpper ) tarafından düzenlenip kontrol edilmiştir. Yapay zekayla ilgilenmeye yönelik kurallarımız hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

1

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading