banner2

Kapalı Maraş'ta 47 yıl sonra ilk Cuma namazı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 47 yıldır insan yerleşimine izin verilmeyen Kapalı Maraş bölgesindeki Bilal Ağa Mescidi'nde yıllar sonra ilk kez Cuma namazı kılındı.

Dünya 23.07.2021, 17:45 23.07.2021, 19:10
Abone ol

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 47 yıldır insan yerleşimine izin verilmeyen Kapalı Maraş’ta bulunan Bilal Ağa mescidinde bugün yıllar sonra ilk Cuma namazı kılındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kıbrıs Türklerini Rumların katliamlarından korumak için gerçekleştirdiği 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'ndan bu yana kapalı olan Bilal Ağa Mescidi, restorasyonun ardından 20 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantı ile katılımıyla açılmıştı.

KKTC CUMHURBAŞKANI VE TÜRKİYE’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ DE KATILDI

Bilal Ağa Mescidindeki cuma namazına, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Cuma namazını, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken kıldırdı.

Cumhurbaşkanı Tatar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 Temmuz'da Barış ve Özgürlük Bayramı ile Kurban Bayramını birlikte kutladıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin de kendilerine katıldığını söyledi.

Tatar, bayram namazını Lefkoşa'daki Hala Sultan Camisi'nde kıldıklarını hatırlatarak, burada, Kıbrıs Türk halkının geleceği ve bu topraklardaki varoluş mücadelesiyle ilgili bütün dünyaya çok önemli mesajlar verildiğini vurguladı.

TATAR: “MARAŞ’TAKİ HAYAT YAVAŞ YAVAŞ AÇILIYOR”

Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

"Bugün bayramın dördüncü günü, Kapalı Maraş'ın da açılmasıyla birlikte Bilal Ağa Mescidinde cuma namazını kılmış bulunmaktayız, bu da ayrı bir huzur ve güzellik. Çünkü burası yıllar önce Bilal Ağa Vakfı, atalarımız ve ecdadımız tarafından kullanılmakta olan bir mescitti. Şu anda ilk kez, yıllardan sonra restore edilmesiyle burada, bu anlamlı günde cuma namazı kıldık. Kurban Bayramı'nın dördüncü gününde burada hep birlikte bu namazı kılmanın huzuru ve güzelliğini yaşıyorum. Bu mescidin restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum."

Maraş'taki hayatın da yavaş yavaş halka açıldığını söyleyen Tatar, Kapalı Maraş'ın açılım politikasının hem mağduriyetlerin giderilmesini hem de 47 yıldır kapalı olan bölgenin açılımını içerdiğinin altını çizdi.

Bilal Ağa Mescidinin 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!