Yandex Metrica

Kanlı taarruz başlıyor: Kasaba boşaltıldı! 147 bin asker daha cepheye gönderilecek

ABD ve Avrupa ülkelerinden gelişmiş tankları da edinmeye başlayan Ukrayna ordusu, beklenen Kırım taarruzuna çok yakında başlayacak. Doğu cephesinde ise Rusların kaybı o kadar fazla ki, telef olan Wagner milisleri Rus taburlarıyla takviye ediliyor. Vladimir Putin, temmuz ayına dek 147 bin Rus vatandaşını daha cepheye göndermek için hazırlanan zorunlu askerlik yasasını dün imzaladı.

Dünya

19.05.2024, 09:03

Ukrayna ordusu Rus işgaline karşı vatanlarını savunmaya devam ederken büyük taarruz hazırlıklarında son aşamaya geldi. Alman Leopard ve İngiliz Challenger tanklarının cephe hatlarına sevk edildiği süreçte Kırım'a yönelik askeri hareketlilik devam ediyor. 

Kremlin'in 'kırmızı çizgi' olarak gördüğü ve saldırıya uğraması halinde nükleer silah kullanmakla tehdit ettiği Kırım'da Rus ordusunun teyakkuz durumu en üst seviyeye çıkarıldı. 

Herson-Melitopol hattının Kırım'a açılan güney bölgesinde Ruslar aylardır hendek ve siper kazıyor. Kiev yönetimi ise beklenen taarruz hamlesinin nisan ayında başlayabileceğine yönelik açıklamaları daha sık yapmaya başladı. 

Moskova ise Ukrayna ordusunu bu tasarıdan caydırma niyetiyle dün gece yine geniş kapsamlı bombardıman gerçekleştirdi. Çernigov, Sumi, Harkov, Donetsk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin yerleşim birimlerine yönelik saldırılarda çok sayıda füze ve kamikaze İHA kullanıldı. Bunlardan bir kısmının Ukrayna ordusundaki hava savunma sistemlerince imha edildiği belirtiliyor. 

Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken talep: Cehenneme 3 ay kaldı Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken... Haberi Görüntüle

Bu gezegen çürük yumurta gibi kokuyor: Bilim insanlarından devrim yaratan keşif! Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak Bu gezegen çürük yumurta gibi kokuyor: Bilim insanlarından devrim yaratan... Haberi Görüntüle

SİVİLLER BAHMUT'TAN TAHLİYE EDİLİYOR

Cephede korakor çatışmalar ise hâlâ Bahmut ve çevresinde devam ediyor. Rus ordusunun büyük oranda ele geçirdiği ve çembere almakta olduğu kasaba, Ukrayna askerleri tarafından sivillerden tamamıyla arındırıldı.

Çatışmalara rağmen Bahmut'u terk etmemekte ısrar eden ve çoğunluğu yaşlılardan oluşan siviller hayati riskin artması nedeniyle bölgeden tahliye edildi. Ukrayna askerleri kabasanın batı kesiminde Ruslara direnmeye devam ediyor. 

Bahmut'un dışında Bilogorivka, Avdiyivka, Marinka ve Kreminna'daki çatışmalarda her iki taraf da günde 100'ü aşkın personel kaybediyor. 

Amerikan ve İngiliz kurmay heyetinin stratejik değeri olmayan Bahmut'tan çekilmek gerektiği yönündeki mesajlarına direnen Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, bu cephede varlığını sürdürmenin nedenini birkaç gün önce şöyle açıklamıştı:

"Eğer Bahmut düşerse Putin bunu hem kendi toplumuna hem de Çin ve İran'a 'zafer' olarak pazarlayıp uluslararası destek kazanmaya çalışacak. Aynı zamanda Ukrayna'yı kabul edilemez tavizler için zorlayacak." 

37 savaş uçağı Çin savaş gemisini hedef alacak: Boğaz'da savaş başlıyor... 37 savaş uçağı Çin savaş gemisini hedef alacak: Boğaz'da savaş... Haberi Görüntüle

147 BİN EK ASKER İÇİN KARAR

Rusya'nın Krasnodar kenti yakınlarında oluşturulan 'Wagner Mezarlığı' her geçen gün daha da genişliyor.

Bahmut ve çevresine saldıran Rus birlikleri ağırlıklı olarak Wagner mensubu paralı milislerden oluşuyor. Rusya'daki cezaevi mahkûmlarıyla Türkistan coğrafyasının yoksul bölgelerinden toplanıp cepheye getirilen Wagner askerleri, savaş tecrübesi yüksek Ukrayna ordusuna 'yem' ediliyor. 

Yayınlanan istihbarat raporlarına göre şimdiye dek 30 binin üzerinde Wagner milisi hayatını kaybetti. Bu yoğun kaybı takviye etmek için son günlerde cepheye Rus ordu personelinden takviye taburlar sevk edilmeye başlandı. 

Ukrayna işgalinde ölü/yaralı 200 binin üzerinde personel kaybettiği belirtilen Moskova, savaş gücünü diri tutmak için hamle üstüne hamle yapıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında 147 bin Rus vatandaşının daha cepheye gönderilmesini sağlayacak zorunlu askerlik yasasını dün imzaladı. 

Cephede çok daha kanlı bir sürecin önümüzdeki günlerde tırmanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko bugün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında  şunu söyledi: 

"Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği destek nükleer savaş olasılığını artırıyor. Üçüncü Dünya Savaşı'nın eli kulağında..."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading