banner2

Kanada'daki İslamofobik dehşete tepki büyüyor

Kanada'da Pakistan asıllı bir Müslüman aileyi hedef alan ve 4 aile ferdinin ölümüne sebep olan saldırıya tepki büyüyor.

Dünya 08.06.2021, 12:42
Abone ol
Kanada'daki İslamofobik dehşete tepki büyüyor

Kanada’nın güneyindeki Ontario eyaletine bağlı London kentinde PakistanMüslüman bir aileden 4 kişinin yaşamını yitirdiği İslamofobik saldırıya tepki büyüyor.

London Emniyet Savcısı Paul White, geçtiğimiz Pazar günü aracını 200 kilometre hızla ailenin üzerine sürerek 4 kişinin ölümüne sebep olan saldırganın yakalandığını bildirdi.

White, saldırganın 20 yaşlarında olduğunu ve saldırıyı kasten yaptığını, bu yüzden soruşturmanın nefret suçu üzerinde yoğunlaştığını aktardı.

Savcı ayrıca, Polis ile birlikte saldırganın herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olup olmadığını da araştırdıklarını kaydetti.

3 nesil yok oldu

Saldırıya uğrayan ailenin akrabaları tarafından yapılan açıklamada, olayda yaşamını yitirenlerin Baba Selman Afdal (46), eşi Mediha (44) kız çocukları Yumna (15) ve 74 yaşındaki Babaanneleri olduğu aktarıldı. 9 yaşındaki Fayiz isimli erkek çocuğun ise yaralı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Selman Afdal ve ailesi herkes tarafından iyi bir Müslüman ve Pakistan asıllı Kanadalı bir aile olarak bilinirdi. Ailenin fertleri işlerinde çok başarılıydı. Çocuklar da okullarında başarılı öğrencilerdi. Dinine bağlı bir aileydiler” ifadeleri yer aldı.

İslamofobi ve nefret suçuna karşı birlik çağrısı yapılan açıklamada, “Saldırgan genç, bağlı olduğu topluluktan etkilenerek bu terör saldırısını gerçekleştirdi. Toplumun geri kalanları bu gruplara karşı ortak tavır almalı” denildi.

Kanada Müslümanlar Meclisi’nden tepki

Öte yandan, Kanada Müslümanlar Meclisi Başkanı Mustafa Faruk, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, İslamofobi’nin bir an önce yok edilmesi gerektiğini vurguladı.

Faruk, açıklamasında, “Bu, Kanada topraklarında meydana gelmiş bir terör saldırısıdır. Olaya bu açıdan yaklaşılmalıdır” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!