banner2

Kanada'da soykırım gibi çocuk istismarı! 160'ı aşkın yeni mezar

Kanada'da bu defa British Columbia eyaletindeki bir yatılı kilise okulunun bölgesinde, 160'ı aşkın isimsiz çocuk mezarı ortaya çıktı.

Dünya 13.07.2021, 11:06
Abone ol
Kanada'da soykırım gibi çocuk istismarı! 160'ı aşkın yeni mezar

Kanada'da tüm dünyayı ayağa kaldıran çocuk mezarları skandalı yenilerinin eklenmesiyle büyüyor.

Kanada'nın resmi yayın kuruluşu CBC'nin yer verdiği habere göre, Güney Körfez Adaları'ndan Kuper Adasındaki Penelakut Yerli Kabilesi, Kuper Adası Yatılı Kilise Okulu'na ait bölgede 160'ı aşkın "belgesiz ve işaretsiz" mezar bulunduğunu açıkladı. Yaklaşık iki aydır ortaya çıkarılan çocuk mezarlarının sayısı British Columbia'daki yeni çocuk mezarlarıyla 1500'e yaklaştı. Cinsel istismar, tıbbi deneyler ve çeşitli gerekçelerle katledilen çocukların art arda çıkan mezarları adeta bir soykırımın belgesi niteliğinde.

MAYIS AYINDAN BU TARAFA YENİ ÇOCUK MEZARLARI BULUNUYOR

Kanada'da katolik kilise okulları bahçesindeki isimsiz çocuk mezarları ilk olarak, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ceset ve kalıntılarla gündeme gelmişti.​​​​​​​

Dünyanın gündemine oturan bu skandal sıcaklığını korurken, 24 Haziran’da ise Kanada'nın Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde yine resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının olduğu mezarlar bulunmuştu.

Sakatchewan'daki kayıtsız mezarlar konusu halâ konuşulurken hemen ardından Kanada’nın British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu'nun yakınında da 30 Haziran 2021’de 182 çocuğa ait ceset kalıntılarının olduğu kayıt dışı mezarlar keşfedilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!