banner2

Kanada'da Kraliyet ailesine savaş açıldı! Milletvekilleri sadakat yemini etmeyi reddetti

Kanada'nın Quebec eyaletinde yeni seçilen 14 milletvekili, anayasal olarak şart olan Kral'a sadakat yemini etmeyi reddederek, Quebeclilerin bir monarşiye yemin etmeye asla rıza göstermediğini belirttiler.

Dünya 23.10.2022, 17:04 23.10.2022, 17:22
Abone ol
Kanada'da Kraliyet ailesine savaş açıldı! Milletvekilleri sadakat yemini etmeyi reddetti

1980 ve 1995 yıllarında Kanada'nın geri kalanından ayrılmak için iki kez başarısız referandum düzenleyen ve geneli Fransızca konuşan Kanada'nın Quebec eyaletinde bu sefer Kral Charles'a isyan bayrağı açıldı. 

Quebec eyaletinde 3 Ekim'de seçilen 11 Quebec Solidarity partisi üyesi, geçen hafta kendilerinin de yemin etmeyi reddedeceklerini belirten Parti Quebecois'in üç üyesine katıldı. 

14 MİLLETVEKİLİ KRALİYETE SADAKAT YEMİNİ ETMEYİ REDDETTİ 

14 milletvekili, Kanada Anayasası'na göre belirlenen yemin metnindeki Kral 3. Charles'a bağlılık ifadelerini çıkarıp, sadece Quebec halkına bağlılık yemini etti.

Parti Quebecois Lideri Paul St-Pierre Plamondon, yeminin anlamlı ve samimi olması gerektiğine inandığını belirterek, Quebeclilerin bir monarşiye yemin etmeye asla rıza göstermediğini kaydetti.

'İNANMADIĞIMIZ BİR ŞEYE ZORLAYAN BİR DELİ GÖMLEĞİ'

St-Pierre Plamondon, milletvekilliği yemininin, 'Quebec halkının seçilmiş her temsilcisini ikiyüzlülüğe mahkum ettiğini' söyleyerek şu ifadelere yer verildi: 

Bu yemin; bütün partilerden seçilenleri, inanmadıkları bir şeye ve dolayısıyla yalan yere yemin etmeye, sözünün değerini lekelemeye ve bunu ilk eylemde yurttaşların temsilcisi olarak yapmaya zorlayan bir deli gömleği.

OY KULLANMALARINA İZİN VERİLMEYECEK 

Quebec’in bağımsız bir devlet olmasını savunan Quebec Solidarity üyesi 11 milletvekili de, içeriğinde Kral'a bağlılık ifadeleri bulunan yemini etmeyi reddetti.

Quebec Solidarity Sözcüsü Gabriel Nadeau-Dubois, kendisine parti üyelerinin yasama meclisine girmelerine, tartışmalara katılmalarına veya oy kullanmalarına izin verilmeyeceğini, ancak yasama görevlerine ve maaşlarına erişebileceklerinin söylendiğini duyurdu.

ANAYASA'DA KRALİYETE SADAKAT YEMİNİ EDİLMESİ GEREKİYOR

Kanada Anayasası'nda kraliyete sadakat ifadelerinin de bulunduğu bir metinle yemin etmeleri gerekiyor. 

Quebec eyalet yasaları, eyalet parlamentosuna seçilenlerin, kraliyete sadakatin yanısıra Quebec halkına da ikinci bir yemin ile bağlılık bildirmelerini zorunlu kılıyor.

KANADA'DA BAĞIMSIZLIK İFADELERİ YÜKSELİYOR 

Kanada genelinde, eski İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümünün ardından başlayan monarşi karşıtı söylemler, Quebec eyaletindeki ayrılıkçı politikacıların gündemindeki tazeliğini korumaya devam ediyor.

Kanada'da her yıl geleneksel olarak yapılan ankette son olarak geçen yıl Kanadalıların yüzde 45'inin, ülkeyi Kraliçe yerine seçilmiş bir devlet başkanının yönetmesini tercih ettikleri ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!