banner2

Kabil'den utanç verici tahliye! İnanılmaz görüntü sızınca itiraf geldi

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından Kabil havalimanı binlerce kişinin akınına uğramıştı. Havalimanından gelen görüntüler dünyanın gündemine bomba gibi düşerken Kabil'den kalkan boş uçağın fotoğrafı adeta şok etkisi yarattı.

Dünya 20.08.2021, 13:00 20.08.2021, 14:26
Abone ol
Kabil'den utanç verici tahliye! İnanılmaz görüntü sızınca itiraf geldi

Taliban'ın Afganistan'da yönetime el koymasının ardından sivil halk, ülkeden ayrılabilmek için Kabil Havalimanı'na akın etmişti. Bazı Afganlar, ülkeden çıkabilmek için uçaklara binmeye çalışırken bazıları ise iniş takımlarına sığınarak kaçmak istedi. ABD askerlerini açtığı ateş sonrasında birçok sivil vatandaş yaşımını yitirmişti. ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri geçtiğimiz günlerde, tahliye uçağının iniş takımlarında insan vücudu parçalarının bulunduğunu açıklamıştı.

Tahliyelerin yapıldığı havalimanında izdiham oluşturan Afganlar, uçakların iniş takımlarına bile tutunarak kaçmaya çalışırken Kabil'den içi neredeyse bomboş bir uçağın kalktığını gösteren fotoğraf bomba etkisi yarattı. İngiltere ve ABD Afganistan'dan tahliyelerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini ifade etse de Kabil Havalimanı'ndan gelen görüntüler söylenenleri yalanlar nitelikte.

'BU UÇAK BOŞ'

Eski bir İngiliz askeri olan Paul 'Pen' Farthing, Twitter'da Norveç uçağı olduğuna inanılan uçağın içinin görüntüsünü paylaştı. Hamile eşinin dev askeri uçakla tahliye edildiğini gösteren bir görüntüyü paylaşırken "Kaisa eve gidiyor! Ancak bu uçak boş… Kabil havaalanının dışında bekleyen binlerce kişi içeri giremedikleri için ezilirken bu görüntü skandal. Ne yazık ki insanlar bu görev bittiğinde geride kalacak, çünkü biz bu işi doğru yapamıyoruz." ifadelerini kullandı. "Bu, tahliye tam bir rezalettir. Kesinlikle korkunç bazı sahneler izleyeceğiz." diyen Farthing, yaşanan skandalı gün yüzüne ortaya çıkardı.

"TEK BİR KOLTUK BOŞA GİTMEYECEK" DEMİŞTİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere'nin kurtarma uçuşlarında 'mümkün olan her alanı' kullandığı konusunda ısrar etmiş ve tahliye çabalarında 'her saatin önemli olduğunu' vurgulamıştı. Wallace, Batılı güçlerin 'tek bir koltuğun boşa gitmemesini' sağlamak için çalıştığını da sözlerine eklemişti. Ancak ülkeden kaçmak isteyen binlerce insana rağmen Afganistan'dan sadece bir avuç insanla ayrılan tahliye uçuşlarının yapıldığına dair haberler gelmişti.

6 BİN KİŞİ TAHLİYE OLMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington'da Perşembe günü 6 bin kişinin tahliye edildiğini ve önümüzdeki saatlerde askeri uçuşlara çıkmalarının beklendiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!