banner2

John Kirby'den gözü kapalı destek: İsrail'in festival alanında sivilleri öldürdüğü iddiasını yalanladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, festivalde çok sayıda kişinin İsrail'in açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği iddiasının yer aldığı gazete haberinin "doğru olmadığını" ileri sürdü ve "Açıkçası doğru değil. Bir müzik festivaline kitlesel şekilde yamaç paraşütüyle iniş yapıldı. Yani İsrail'in bunda hiçbir katkısı yoktur." ifadelerine yer verdi.

Dünya 21.11.2023, 00:46 21.11.2023, 01:57
Abone ol
John Kirby'den gözü kapalı destek: İsrail'in festival alanında sivilleri öldürdüğü iddiasını yalanladı

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularına cevap veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail'in hastane saldırılarına devam etmemesi gerektiğini söyledi. Kirby, Gazze'de bulunan Endonezya Hastanesi çevresine konuşlanan İsrail askerleriyle ilgili olarak "Bu konuda çok açık olduk. Orada hastalarımız var, sağlık personelimiz var, hayatları tam anlamıyla risk altında olan masum insanlar var. Şu anda olduklarından daha fazla riske atılmamalılar." dedi.

"HASTANELERDE ÇATIŞMA GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Hastanelerde çatışma görmek istemediklerini söyleyen koordinatör, "Hamas'ın söz konusu hastaneyi (Endonezya Hastanesi) ne ölçüde kullanıp kullanmadığı konusunda spesifik bir istihbarata sahip değilim." diye konuştu.

HAARETZ'İN İDDİALARINI YALANLADI

İsrail'den yayın yapan Haaretz gazetesinin 7 Ekim'de Nova Müzik Festivali'nde ölenlerle ilgili iddiasıyla ilgili soruyu cevaplayan Kirby, haberin doğru olmadığını öne sürdü. Haberin yanlışlığıyla ilgili herhangi bir kanıt sunamayan ABD'li yetkili "Açıkçası doğru değil. Bir müzik festivaline kitlesel şekilde yamaç paraşütüyle iniş yapıldı. Yani İsrail'in bunda hiçbir katkısı yoktur." ifadelerine yer verdi.

Haaretz, haberinde, soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin Hamas üyelerine ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığını iddia ederek şu ifadelere yer verilmişti:

"Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin de bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!