Joe Biden ve Vladimir Putin görüşmesi sona erdi

ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler, Soğuk Savaş dönemini aratmıyor. ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili konuları ele aldığı görüşme sona erdi.

Dünya 07.12.2021, 20:50 08.12.2021, 00:38
Abone ol
Joe Biden ve Vladimir Putin görüşmesi sona erdi

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Putin arasında gerçekleştirilen toplantı 2 saat 1 dakika sürdü.

Söz konusu görüşmenin ana gündeminde Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tavrı ve Rusya'nın sınıra asker yığması oluştururken, Biden'ın Putin'e "diplomasi" çağrısı yapması bekleniyordu.

BIDEN'DAN PUTİN'E 'YAPTIRIM' UYARISI

Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Biden askeri saldırganlık durumunda güçlü ekonomik yaptırımlar uygulanacağını aktardı" ifadeleri kullanıldı.

Görüşmede Biden, Putin'e itidal ve diplomasiye dönüş çağrısında bulundu.

ABD Başkanı aynı zamanda Putin'e, Rusya'nın Ukrayna adımlarının yarattığı endişeyi dile getirdi.

BIDEN, AVRUPALI MÜTTEFİKLERİYLE GÖRÜŞECEK

Bunun yanı sıra Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın bugün görüşmenin yansımalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

AVRUPALI LİDERLERE TELEFON

Biden, Putin ile görüşmesinden önce Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle Ukrayna konusunu ele aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Liderler, görüşmede Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Rusya'yı gerginliği azaltmaya davet eden liderler, özellikle Normandiya Formatı aracılığıyla yürütülecek bir diplomasinin, Donbas'taki sorunun Minsk Anlaşmaları yoluyla çözülmesi için tek yol olduğunu vurguladı.

Liderler, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerinin altını çizerek, konuya ortak bir yaklaşım için yakın temas halinde kalınması için mutabık kaldı.

ABD'li yetkililer, Biden'ın Putin ile bugün yapacağı görüşme öncesi, Avrupalı müttefikleri ile görüşeceğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!