banner2

Joe Biden'a sunulan CIA raporu: Rusya namluları o tarihte ateşleyecek

ABD istihbarat kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde Alman Der Spiegel, Rusya'nın Ukrayna işgalini 16 Şubat'ta başlatacağını, CIA uzmanlarının ABD Başkanı Joe Biden'a bu yönde rapor sunduğunu ileri sürüyor.

Dünya 12.02.2022, 13:08 12.02.2022, 15:08
Abone ol

Ukrayna güneyine denizden, Kiev'e Beluras kanalıyla kuzeyden, Dinyeper Nehri doğusuna da Luhansk ve Donbass'tan saldırı planlayan Rusya artık tetiğe basmak üzere. Batı basını, 130 binden fazla askerle bölgeye yığınak yapan Kremlin'in savaşı başlatmasına 'an meselesi' diyor. 

ABD istihbarat kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde Alman Der Spiegel dergisi, Ukrayna işgalinin 16 Şubat itibariyle başlayacağını ileri sürdü. Dergiye göre CIA uzmanları, ABD Başkanı Joe Biden'e saldırıların 16 Şubat Çarşamba günü başlayacağına ilişkin rapor sundu. 

Geniş çaplı askeri hazırlıklarına rağmen Ukrayna'yı işgal edeceği iddialarını reddeden Moskova ise ABD ve Avrupa medyasının 'gereksiz yere yaygara kopardığını' ileri sürüyor. Oysa Rus askerlerinin cephedeki durumu, verilen mesajlarla açıkça çelişiyor. 

BATI HARİÇ ÜÇ BÖLGEDEN SALDIRI HAZIRLIĞI

Birkaç gün önce Suriye açıklarından Karadeniz'e intikal eden 6 adet Rus çıkarma gemisi şu an Odesa ve Kırım açıklarında konuşlanmış durumda. Ukrayna'nın Belarus ve Rusya'ya bakan kesimleri ise tepeden tırnağa Rus askerleri, zırhlı araçlar, obüs, tank ve hava savunma sistemleryle dolu. Yani bir işgal harekâtı esnasında Ukrayna, batı bölgesindeki hudut hattı hariç (Moldova, Romanya, Slovakya, Polonya, Macaristan) hem kuzey hem doğu hem de güneyden seri şekilde saldırılara uğrayacak. 

RUS DONANMASININ KARADENİZ YIĞINAĞI

Şimdiye dek yoğun olarak karada zırhlı birliklerle boy gösteren Rusya son birkaç gündür Karadeniz'e de yoğun şekilde yığınak yapıyor. Tank çıkarma gemileri, korvet ve fırkateynlerden oluşan 30'u aşkın savaş gemisi Kırım ve Azak Denizi'nde boy gösterdi. Buna Rus Deniz Kuvvetlerinin 13-19 Şubat arasında 'tatbikat' amaçlı NAVTEX ilanı eklenince Ukrayna'ya yapılacak taarruzun deniz harekâtını da kapsayabileceği ihtimali iyice kuvvetlendi. Rusya füze atışlı tatbikat bahanesiyle Karadeniz'in Kırım, Odesa ve Azak'a bakan bölgelerini hava ve deniz trafiğine kapattı. 

Uzmanlar Ukrayna ordusunun bu denli büyük bir taarruz karşısında Rus ordusuna direnemeyeceği yönünde hemfikir. Durumun NATO güçleriyle karşılıklı çatışmaya dönüşmemesi ve krizin bir dünya savaşına evrilmemesi için ABD ile İngiltere, Ukrayna'da bulunan askerlerini geri çekme kararı aldı. Kiev'de Türkiye ve Almanya'nınki hariç olmak üzere tüm dış temsilcilikler tahliye edildi. Şimdi dünya nefesini tuttu ve bütün dikkatini Rusya'nın Kırım, Donbass, Luhansk'ın ardından yeni işgaller için fitili ne zaman ateşleyeceğine çevirdi. 

BIDEN VE PUTİN'İN SON GÖRÜŞMESİ Mİ?

Taraflar bir savaşa kilitlenmişken diplomaside son bir deneme bugün saat 19:00'da ABD ile Rusya arasında yapılacak. ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşecek telefon görüşmesinde tarafların tansiyonu düşürecek adım atması zayıf bir ihtimal olarak görülüyor. Zira Rusya hem NATO hem de ABD ile son bir aydır pek çok kez bir araya gelmiş ancak bir çözüme varılamamıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!