banner2

İtalya'da başkanlık sesleri: İstikrarsız hükümetler bıktırdı!

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, "anayasa reformunu" tartışmak için parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle görüşmeye başladı.

Dünya 10.05.2023, 00:31 10.05.2023, 17:55
Abone ol
İtalya'da başkanlık sesleri: İstikrarsız hükümetler bıktırdı!

İtalya, 1946'dan bu yana cumhuriyetle yönetilirken son 77 yılda 68 hükümet kurulmuş olması ülkedeki siyasi istikrarsızlığı ortaya koyuyor. Hükümetin bugün attığı adım ise sistem tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Ülkede, 25 Eylül 2022'deki seçimleri kazanarak 68. hükümeti kuran sağ ittifakın lideri Meloni, yeni sisteme dair önerilerine seçim programında yer vermişti. Meloni, "başkanlık sistemine yönelik anayasa reformu" önerilerini bugün muhalefet partilerine açtı.

DİĞER LİDERLERLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADI

Meloni, sağ koalisyon hükümeti olarak bir süredir üzerinde çalıştıkları reform önerilerini muhalefet liderleriyle parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde görüşmeye başladı.

Görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Meloni, bu reform önerisiyle 2 temel hedefleri olduğunu belirterek, "Bunlar, hükümetlerin ve yasama organlarının istikrarıyla sandıklarda vatandaşların kullandığı oylara saygı göstermek. Bu amaçlar üzerinde bir yakınlaşma olup olmadığını ve birçok sistem arasından hangisinin uygun olduğunu anlamak için muhalefetle görüşmelere başladık." ifadesini kullandı.

Meloni ayrıca, "Diğer büyük Batı demokrasilerinde benzeri olmayan bir istikrarsızlık sorunumuz var." diyerek temel hedeflerinin reform yapmak olduğunu dile getirdi.

Meloni, muhalefete reformları önden hazırlanmış bir paket sunmadıklarını aktardı.

Samimi tartışmalarla dolu verimli bir gün geçirdiklerine işaret eden Meloni, görüşmelerine bölge yönetimleri, belediye başkanlarıyla devam edeceklerini bildirdi.

MUHALEFET FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Ana muhalefet partisi Demokratik Parti (PD) lideri Elly Schlein, Başbakan Meloni ile akşam saatlerinde yaptığı görüşme sonrasında Meloni ile samimi şekilde görüştüklerini söyledi.

Anayasa reformu konusunda kendi önerilerini ortaya koyduklarını belirten Schlein, "Eğer amaç, kurumların etkinliğinin iyileştirilmesiyse biz bunu konuşmaktan çekinmeyiz. Önerileri önyargısız olarak inceleyeceğiz. Temsil ve istikrarı iyileştirmeye yönelik neler var bakacağız. Cumhurbaşkanı rolünün, tek bir erkeğin ya da tek bir kadının tek başına kumanda ettiği bir modele indirgemekten yana değiliz." dedi.

ESKİ BAŞBAKAN CONTE DE KARŞI

Meloni'nin ilk görüştüğü liderlerden olan muhalefetteki büyük partilerden 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) lideri Giuseppe Conte, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, İtalyan Anayasası’nda cumhurbaşkanının ya da başbakanın doğrudan halk tarafından seçilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesine karşı olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANINA DOKUNMAYIN

Muhalefetteki Üçüncü Kutup oluşumunun liderlerinden Carlo Calenda, ülkede reform ihtiyacı olduğunu belirtti ancak anayasanın ve ulusal birliğin güvencesi olan cumhurbaşkanına dokunulmaması gerektiğini ifade etti. Calenda, işbirliğine açık olduklarını da vurguladı.

YEŞİL İTTİFAK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI

Muhalefetteki daha küçük partilerden Yeşil İttifak ve Sol (AVS) Parti Milletvekili Nicola Fratoianni, Meloni ile görüşmelerinin ardından "Ülkemizin sorunlarına bir yanıt olarak anayasamızı değiştirmekte ısrar eden önerilere açık şekilde muhalif olduğumuzu ilettik." açıklamasında bulundu.

3 FARKLI SİSTEM ÜZERİNDE DURULUYOR

Basına yansıyan bilgilere göre, Meloni'nin muhalefet liderleriyle görüşmelerinde 3 farklı sistem ele alınıyor.

Söz konusu 3 öneri;

1- Başbakanın olmadığı doğrudan halk tarafından seçilen icracı cumhurbaşkanı,

2- Yarı başkanlık sistemi,

3- Doğrudan halk tarafından seçilen güçlü başbakanlık modeli olduğu belirtiliyor.

Anayasa değişikliği çalışmalarına öncülük eden Reform Bakanı Maria Elisabetta Casellati, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, "İtalya'yı daha güvenilir ve dünya ekonomisinde daha rekabetçi kılmak için istikrar lazım." ifadeleriyle anayasa değişikliğini savundu.

DAHA ÖNCE HAYIR DENİLMİŞTİ

İtalya’da sistem değişikliğine dair en son girişim 2016'da olmuştu. O dönemin başbakanı Matteo Renzi, çift meclisli yasama sisteminde Senatonun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı amaçlayan anayasa reformunu gündeme getirmişti.

Yapılan halk oylamasında, bu reforma yüzde 59,1'lik oranla "hayır" oyu çıkmış ve anayasa değişikliği kabul edilmemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!