banner2

İtalya'nın Rusya politikası ülke siyasetini ikiye böldü! Sağcı lider yaptırımlara karşı

İtalya'da aşırı sağcı lider Salvini, AB'nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara karşı çıktı ve bir de tehdit savurdu: "Avrupa kımıldamazsa ulusal hükümet gereğini yapar!"

Dünya 05.09.2022, 19:04 05.09.2022, 19:15
Abone ol
İtalya'nın Rusya politikası ülke siyasetini ikiye böldü! Sağcı lider yaptırımlara karşı

Ukrayna'daki savaş Avrupa'yı enerji temini konusunda sııkıntıya sokarken, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar da tartışılır hale geldi. Nitekim İtalya'da 25 Eylül'de yapılacak erken genel seçimler öncesinde partilerin seçim kampanyalarında ana gündem maddesini, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu Avrupa'daki enerji krizi oluşturuyor.

"BU, ULUSAL BİR SORUN"

Bolzano kentinde partisinin mitingine katılan Salvini, "Ruslara zarar vermesi gereken yaptırımlar yerine, İtalyanları ve Avrupalıları bir kalkan, bir paraşütle korumak daha iyi olurdu. Şu anda tek acil durum İtalyanların ödediği gaz ve elektrik faturaları. Bu bölgesel ve ulusal bir sorun. Bazı siyasetçiler bunu anlamıyorlar" dedi.

AB'DEN PARA İSTEDİ

Salvini, Rus yanlısı olmadığını İtalyanları düşündüğünü vurgulayan Salvini, "Milyonlarca İtalyanın soğuğa ve karanlığa bırakma riskine karşı Avrupa'nın parmağını oynatmaması inanılmaz bir şey olur. eğer Avrupa kımıldamazsa ulusal hükümet gerekeni yapar" şeklinde konuştu. AB'nin İtalya'ya gerekli maddi kaynağı sağlaması gerektiğini savunan Lig partisi lideri, "Hesapları yanlış yapıp yaptırımlar isteyen Brüksel'den acil para aktarılması gerekiyor. Almanlar, Fransızlar, İspanyollar borçlandı. 100 milyar euroluk ek fonlar yerine 1 milyon kişinin işini kurtarmak için hemen 30 milyar euro daha iyi. Avrupa'nın İtalyan işçileri koruma zorunluluğu vardır" ifadelerini kullandı.

ENERJİ GİDERLERİ İKİ KAT ARTACAK

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarrella ile Ekonomi Bakanı Daniele Franco geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda, İtalya'nın net enerji ithalatının bu yıl iki kat artarak 100 milyar euroyu bulacağını söylemişti.
Ülkedeki küçük ölçekli iş verenler derneği Cgia Mestre de 2021 sonunda başlayan enerji krizinden dolayı bu kış 9 milyon İtalya'nın enerji yoksulluğu riskinde olacağını açıklayan bir rapor yayınladı.

Rapora göre, başta güney İtalya olmak üzere ülkenin genelinde birçok ailenin, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın, elektrik süpürgesi gibi temel ihtiyaçlarındaki enerji kullanımını asgariye indireceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!