banner2

İtalya'da sığınmacı faciası! 60'dan fazla can kaybı var

İtalya açıklarında batan teknede 63 düzensiz göçmen yaşamını yitirdi. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi'nin, düzensiz göçmenlerin yaşadığı faciaya ilişkin yaptığı açıklama tartışma yarattı.

Dünya 28.02.2023, 07:55 28.02.2023, 10:23
Abone ol

İtalya'da Crotone'a bağlı Steccato di Cutro beldesi sahilinde meydana gelen olayda, yaklaşık 250 düzensiz göçmeni taşıyan tekne kıyıya yakın bir noktada ortadan ikiye ayrılarak battı.

CAN KAYBI 63 OLDU

İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri ve itfaiyesinin çalışmaları sonucunda 4 göçmenin cesedi daha denizden çıkarıldı. Böylece faciada hayatını kaybedenlerin sayısı 63’e çıktı. 180 ila 250 göçmen taşıdığı ifade edilen teknedeki 80 kişi kurtarılırken, göçmenlerin büyük kısmının Irak, İran, Afganistan ve Suriye’den geldiği kaydedildi.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İnsan kaçakçısı olduklarından şüphelenilen 4 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Diğer taraftan, cenazeler denizden çıkarılarak beldedeki spor salonuna getirilirken, salonun önüne çok sayıda kişinin ölen göçmenler anısına çiçek ve mumlar bıraktığı görüldü. Crotone Cumhuriyet Savcılığının olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

''BEN OLSAM BÖYLE BİR YOLCULUĞA KALKIŞMAZDIM''

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi'nin, düzensiz göçmenlerin yaşadığı faciaya ilişkin, şu açıklamayı yaptı;

"Söylenmesi gereken şey, bu kişilerin kalkış noktalarından hareket etmemesi gerektiğidir. Başka alternatif olamaz. Kurtarmak ya da kurtarmamak değil. Çaresizlik, bir kişinin çocuklarının hayatını tehlikeye atan bu seyahate çıkmasını asla haklı göstermez. Ben olsam böyle bir yolculuğa kalkışmazdım. İnsan kaçakçılığı uluslararası bir sorun, üzerine çalışıyoruz."

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Piantedosi’nin sözlerine, muhalefet partilerinden ve denizde göçmenleri kurtaran Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşlarına (STK) kadar pek çok kesimden tepki ve eleştiri geldi.

STK’lerden Open Arms'ın Twitter hesabından “Bakana katılmıyoruz. En önemli şey insan hayatını kurtarmaktır.” paylaşımı yapıldı.

İSTİFAYA DAVET EDİLDİ

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S), Piantedosi’nin sözlerini “insanlık dışı” bulurken, bir diğer muhalefet partisi Eylem’in (Az) lideri Carlo Calenda da bu sözleri "dayanılmaz" olarak nitelendirdi.

Sosyal medyada da pek çok kullanıcı, Piantedosi’yi istifaya davet etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!