banner2

İtalya da koalisyonlardan bıktı: Başbakan Meloni başkanlık sistemi istiyor!

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, "İtalyan demokrasisinin, devlet başkanlığı sistemi reformuyla daha da güçlü ve sağlam hale gelebileceğine kesin şekilde inanıyoruz." dedi.

Dünya 29.03.2023, 19:09
Abone ol
İtalya da koalisyonlardan bıktı: Başbakan Meloni başkanlık sistemi istiyor!

İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni, İtalyan demokrasisinin başkanlık sistemi reformuyla daha güçlü ve sağlam hale gelebileceğini ifade etti.

Meloni, bu yıl ikincisi düzenlenen Demokrasi Zirvesi'ne bir video mesaj gönderdi. Video mesajında, Rusya Urayna savaşına değinen Meloni söz konusu zirvenin Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının demokratik kurumlarına getirdiği eşi görülmemiş zorlukları ve yeni tehditleri değerlendirmede bir fırsat olduğunu ifade etti.

Meloni, demokrasi ve ekonomik büyümenin birbirine bağlı olduğunu belirterek, "Sadece demokratik bir sistem, daimi büyümeyi tetiklemeye yönelik koşulları garanti edebilir." dedi.

Meloni, adaletten, adilliğe ve yasallığa dek serbest piyasanın doğru şekilde işlemesinin önemine değinerek "Daha istikrarlı ve etkili kurumlara sahip olmak, uluslararası düzeyde daha fazla güvenilirliğe sahip olmak ve enerjiyi büyük stratejik ve uzun vadeli hedeflere yoğunlaştırmak anlamı taşır." ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı, hükümetinin bu yönde çalıştığını dile getirerek, "İtalyan demokrasisinin, devlet başkanlığı sistemi reformuyla daha da güçlü ve sağlam hale gelebileceğine kesin şekilde inanıyoruz. Bu reformun, ekonomik kalkınma için de güçlü bir unsuru temsil edeceğini değerlendiriyorum." dedi.

Meloni, ekonomik kalkınmanın ve refahın artmasının demokratik süreci de etkileyeceğini, büyüme ne kadar güçlü olursa, o denli yeterli sosyo-ekonomik kalkınma düzeyine ulaşılacağını kaydetti.

İtalya Başbakanı ayrıca 24-26 Temmuz'da Roma'da Gıda Sistemleri Zirvesi'ne de ev sahipliği yapacaklarını da duyurdu ve, "Henüz bizim ekonomik kalkınma seviyemize ulaşmamış olan ulusları da desteklemeliyiz." dedi.

KOALİSYONLAR ÜLKESİ

1946'dan beri cumhuriyetle yönetilen İtalya'da hükümetler kısa ömürlü oluyor. 77 yılda 67 hükümetin görev yaptığı ülkede son olarak 25 Eylül 2022'de yapılan erken genel seçimlerden birinci çıkan aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni, ekim ayında diğer sağ partilerle 68. hükümeti kurmuştu.

Meloni liderliğindeki sağ koalisyon iktidarının hükümet programında başkanlık sistemi reformuna da var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!