banner2

İtalya'da düzensiz göçle mücadele: Geri gönderme merkezlerinin etrafı çitlerle çevrilecek

İtalya'da düzensiz göçü önleme vaadiyle iktidara gelen Meloni hükümeti, artan düzensiz göçle mücadele amacıyla yeni "caydırıcı önlemler" alıyor.

Dünya 18.09.2023, 23:46
Abone ol
İtalya'da düzensiz göçle mücadele: Geri gönderme merkezlerinin etrafı çitlerle çevrilecek

Afrika'dan Avrupa'ya geçiş güzergahında yer alan Lampedusa Adası'na geçen hafta yaklaşık 11 bin düzensiz göçmenin ulaşması Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetini harekete geçirdi.

AB MEVZUATINA UYGUN HAREKET EDİLECEK

Bakanlar Kurulunda alınan karara göre iltica hakkı alamayan yabancıların geri gönderme merkezlerindeki kalış süreleri Avrupa Birliği (AB) mevzuatının izin verdiği ölçüde 18 aya kadar uzatılacak.

Buna ek olarak, Savunma Bakanlığına sınır dışı edilecek göçmenlerin tutulacağı yeni geri gönderme merkezlerinin inşası görevi de verildi.

ETRAFI ÇİTLERLE ÇEVRİLECEK

talyan basınına yansıyan haberlere göre, Bakanlar Kurulunda konuşan Meloni, inşa edilecek yeni geri gönderme merkezlerinin nüfus yoğunluğunun çok düşük olduğu, çitlerle çevrilen ve izlenmesi kolay noktalarda bulunması gerektiğini, bununla göçmenlerin şehirlerde daha fazla huzursuzluk ve güvensizlik yaratmayacaklarını söyledi.

Meloni'nin, en çok göçmen gelen ülkelerin büyükelçileriyle toplantı yapılarak iade süreçlerinin kolaylaştırılması gibi konuların görüşüleceğini de ifade ettiği aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!