Yandex Metrica

Sitede Ara

İtalya Başbakanı Meloni'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özel davet! Liderler lüks tatil cennetinde

İtalya Başbakanı Meloni'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özel davet! Liderler lüks tatil cennetinde

İtalya Başbakanı Meloni, G7 zirvesine katılacak liderleri, çizmeye benzetilen ülkesinin 'topuğunda' bulunan dünya starlarının gözdesi Borgo Egnazia'da ağırlayacak. Ev sahibi Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da özel olarak davet etti. Erdoğan, G7 yüksek düzeyli zirve oturumunda dünya liderlerine seslenecek. Gündeminde İsrail'in 8 aydır Gazze'de sürdürdüğü katliam olacak.

Dünya

13.06.2024, 09:08

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan sanayileşmiş 7 ülke ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin katılımıyla küresel ekonomik ve siyasi meseleleri ele almak üzere toplanan G7 Liderler Zirvesi, İtalya'nın güneydoğusundaki tatil beldesi Borgo Egnazia'da bugün başladı. İtalya Başbakanı Meloni, G7 zirvesine katılacak liderleri, çizmeye benzetilen ülkesinin 'topuğunda' bulunan dünya starlarının gözdesi Borgo Egnazia'da ağırlayacak. Ev sahibi Meloni, iki gün sürecek zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da özel olarak davet etti.

Dünyanın en büyük 7 ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi, bu yıl dönem başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde; Rusya-Ukrayna Savaşı, Orta Doğu'daki gelişmeler, Afrika, Hint-Pasifik'teki durum, göç, iklim değişikliği, enerji, yapay zeka ve küresel ekonomik güvenlik gibi konulara odaklanacak.

Hindistan'da dehşet: Yıldırım düşmesi sonucunda 63 kişi hayatını kaybetti! Hindistan'da dehşet: Yıldırım düşmesi sonucunda 63 kişi hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

ERDOĞAN İTALYA YOLCUSU

Yoğun diplomasi trafiğine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya'nın ardından İtalya'ya geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirvenin ikinci günü olan 14 Haziran'da yapılacak Afrika, Akdeniz, yapay zeka ve enerji konularının işleneceği oturumlara katılması ve bazı liderlerle ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan ve ateşkes çağrılarına kulağını tıkayan İsrail'in Gazze’de devam ettirdiği katliam sadece, İspanya ziyaretinde değil, İtalya’da düzenlenecek G-7 zirvesinin de gündeminde olacak. Erdoğan, G7 yüksek düzeyli zirve oturumunda dünya liderlerine seslenecek. Gündeminde İsrail'in 8 aydır Gazze'de sürdürdüğü katliam olacak.

ABD’de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var ABD’de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var Haberi Görüntüle

KÖY TARZINDA İNŞA EDİLMİŞ

Dünya starlarının uğrak yeri olan Borgo Egnazia, geleneksel köy tarzında inşa edilmiş bir tatil kompleksi olan İtalya’nın Adriyatik kıyısında, çizme şeklindeki ülkenin “topuğundaki” Puglia’da yer alıyor. Roma’ya 500 kilometre uzaktaki Puglia, gözlerden uzak bir vaha olarak adlandırılıyor. 

Endonezya'da bir ayda ikinci yılan saldırısı! Genç kadını yutmaya çalışan piton ülkeyi ayağa kaldırdı! Endonezya'da bir ayda ikinci yılan saldırısı! Genç kadını yutmaya çalışan... Haberi Görüntüle

ÖZEL GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

G7 Liderler Zirvesi dolayısıyla zirve mekanı olarak belirlenen Borgo Egnazia'da, günler öncesinden geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda. İtalya, zirveyi de kapsayan 5-18 Haziran tarihlerinde tüm sınır kapılarında kontrolleri ve sınırlarında da güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardı. Borgo Egnazia, İtalyan emniyetince "yüksek güvenlikli bölge" ilan edilerek resmi ve yetkili heyetler dışında kimsenin girilmesine izin vermeyecek şekilde güvenlik kordonu altına alındı. Bundan dolayı zirveyi takip edecek gazeteciler için uluslararası basın merkezi, yaklaşık 70 kilometre mesafedeki Bari kentine kuruldu.

Irak'tan PKK çıkışı! IKBY İçişleri Bakanı Ahmed: 'Bölgedeki tüm sorunların kaynağı' Irak'tan PKK çıkışı! IKBY İçişleri Bakanı Ahmed: 'Bölgedeki tüm sorunların... Haberi Görüntüle

İKİ GECESİ 2 BİN EURO

İki gecelik konaklamanın bedeli 2 bin Euro. Türk parasıyla yaklaşık 70 bin TL. Lüks kompleksin içerisinde Michelin yıldızlı bir restoran, lüks mağazalar ve spa tesisleri yer alıyor. Düanyaca ünlü ABD’li şarkıcı Madonna burada üç kez kpnakladı. Madonna'nın yanı sıra ABD’li şarkıcı Justin Timberlake, aktris Jessica Biel ile 2012 yılındaki düğünleri için Borgo Egnazia’yı tercih etti.

Tatile gelen turistler ortadan kayboluyor! Son 6 ayda 11 Avrupalı turist gizemli şekilde kayıplara karıştı! Tatile gelen turistler ortadan kayboluyor! Son 6 ayda 11 Avrupalı... Haberi Görüntüle

ÜST DÜZEY KATILIM

İtalya Başbakanı Meloni'nin ev sahibi olduğu G7 Liderler Zirvesi'ne ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in katılması bekleniyor.

Son dakika... ABD Başkan adayı Donald Trump'a silahlı saldırı: Kanlar içerisinde kürsüden indirildi Son dakika... ABD Başkan adayı Donald Trump'a silahlı saldırı: Kanlar... Haberi Görüntüle

ZİRVEYE KİMLER KATILACAK?

G7'nin doğal üyeleri haricinde ev sahibi İtalya'nın davet ettiği liderler de zirveye katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Gazvani, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Afrika Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de zirveye iştirak edecek.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading