İsveçli bakana Çavuşoğlu'ndan bir fırça daha: Olayı dramatize etme!

2020 yılındaki Ankara ziyaretinde, Türk askerinin Suriye'den çekilmesi gerektiğini emreder bir tonda söyleyince İsveçli bakan Ann Linde, Mevlüt Çavuşoğlu'ndan sıkı bir fırça yemişti. İkilinin geçtiğimiz hafta sonu yine tartıştığı ortaya çıktı.

Dünya 19.05.2022, 14:06
İsveçli bakana Çavuşoğlu'ndan bir fırça daha: Olayı dramatize etme!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde'yi bulduğu yerde fırçalıyor. PKK/YPG'nin en büyük destekçilerinden biri olan Linde'nin geçtiğimiz hafta sonu Çavuşoğlu'ndan azar işittiği ortaya çıktı. 

Reuters'ın geçtiği bilgiye göre birkaç gün önce Almanya'nın başkenti Berlin'de NATO Dışişleri Bakanları toplantısında bir araya gelen Çavuşoğlu ile Linde arasında yine tartışma yaşandı. İngiliz haber ajansına bilgi veren bir diplomata göre Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için gelen destek taleplerinden ötürü oldukça gergin durumdaydı. 

Toplantıda İsveç ve Finlandiya tarafına Türkiye'nin şartlarını sıralayan Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Linde'ye "İzlediğiniz feminist politikalardan ve durumu dramatize etmenizden rahatsızız" dedi. Kaynaklar bunu söylerken Çavuşoğlu'nun sesini yükselttiğini iddia ediyor. 

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi Mevlüt Çavuşoğlu ile Ann Linde ön temas kapsamında Berlin'de bir toplantı yapmıştı.

Gelişmelere ilişkin bilgi veren bir Türk diplomat ise Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin tutumunu saygılı bir şekilde özetlediğini söyleyerek, "Finlandiya’dan gelen açıklamalar özenle hazırlanmışken, Linde'nin yorumları NATO üyelik hedefine yardımcı olmuyor" açıklaması yaptı. Berlin'deki temasların ardından yaptığı açıklamada Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşının tavrının yapıcı değil provoke edici olduğunu dile getirmiş ve "Burada kesinlikle güvenlik garantilerinin olması lazım. Terör örgütlerine desteğe son vermeleri lazım" demişti. 

HANGİ YETKİYLE BUNLARI SÖYLEDİN?

PKK/YPG sevgisini ülke çıkarlarının önünde gören İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, 2020 Ekim'inde Türkiye'yi ziyareti sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye kuzeyindeki varlığını eleştirmiş ve Mehmetçiğin o bölgelerden çekilmesi gerektiğini söylemişti. Bunu söylerken İngilizcede 'zorla yaptırma' ve 'emretme' fiillerini ihtiva eden 'urge' kelimesini kullanan Linde, Çavuşoğlu'ndan sıkı bir fırça yemişti. Çavuşoğlu, Linde'ye şunları söylemişti: "Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim."

SİZ HİÇ DİĞER KÜRTLERİ DİNLEDİNİZ Mİ?

"İkincisi siz diyorsunuz ki, Kıbrıs'ın egemenlik hakkı. Peki niye Kıbrıs Türkleri'nin haklarından niye bahsetmiyorsunuz? Hidrokarbon kaynakları üzerinde onların hakkı yok mu? Neden buna vurgu yapamıyorsunuz? Çünkü AB içinde dayanışma sergilemek istiyorsunuz. Ama yanlış işte, dayanışma içinde olmak insani körleştirir. Yunanistan, sınırda ve Ege denizinde bu kadar mültecinin botlarını batırırken, niye onları eleştirmiyorsunuz? Bizim de samimi olarak itirazımız bu çifte standarta. Lütfen bunlardan kurtulun. Biz PYD/YPG/PKK hiç ayrım yapmıyoruz. Siz böyle görmek istiyoruz. Ofis açtırdınız, ofisin başına gelen adam kara para akladı. Bunlar terörist. Suriyeli diğer Kürtleri dinleyin. Avrupa'daki Suriyeli Kürtleri dinleyin. PKK dışında birçok Kürt dernek var. Onlarla sizleri buluşturabiliriz."

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan isimler aile fotoğrafında poz verdi. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!