banner2

İsveç'ten skandal karar: Kur'an-ı Kerim yakmak ifade özgürlüğünün bir parçası!

İsveç, Kur'an-ı Kerim yakarak nefret suçu işleyen Paludan'a sahip çıkmaya devam ediyor. Ülkede nefret suçları konusunda uzman olan savcı Fredrik Ingblad, Kur'an-ı Kerim yakmanın ifade özgürlüğünün bir parçası olduğuna ve soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Dünya 28.03.2023, 00:53
Abone ol
İsveç'ten skandal karar: Kur'an-ı Kerim yakmak ifade özgürlüğünün bir parçası!

İsveç, aşırı sağcı Stram Kurs partisi lideri Rasmus Paludan'ın tahrik ve tahkir dolu eylemlerine sahip çıkmaya devam ediyor. Paludan'ın 21 Ocak'ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kur'an-Kerim'i yakarak gerçekleştirdiği çirkin eylem Türkiye-İsveç ilişkişlerinin gerginleşmesine sebebiyet vermişti.

Türkiye, İsveç'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan çirkin saldırılar ve Paludan'ın provokatif eylemi sonrası NATO müzakerelerini bir süre askıya almış, 20 Şubat’ta yeniden başlayacağını duyurmuştu.

SAVCIDAN SKANDAL KARAR

İsveç, her ne kadar Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında imzalanan 3'lü mutabakatta yer alan taahhütleri yerine getirdiğini iddia etse de, savcı Fredrik Ingblad'ın aldığı karar ülkede hiç bir şeyin değişmediğini ortaya koyuyor.

Stockholm merkezli Dagens Nyheter gazetesindeki habere göre, Västerås kentinden bir kişi Paludan'ın çirkin eylemi sonrası polise şikayette bulundu. 

Nefret suçları konusunda uzman savcı Fredrik Ingblad, aldığı kararla başvurudan birkaç hafta sonra konuya ilişkin soruşturma açılmasına gerek olmadığına hükmetti.

SAVCI KUR'AN-I KERİM'İ YAKMAYI SUÇ OLARAK GÖRMÜYOR

12 Mart tarihli kararda, şikayette bulunulan eylemin bir gruba karşı tahrik veya başka bir suç teşkil etmediği belirtiliyor. Savcı Ingblad, Kur-an-ı Kerim yakmanın ifade özgürlüğünün bir parçası olduğunu belirtiyor ve ifade özgürlüğünün Avrupa Sözleşmesi'nin ve İsveç hukukunun temeli olduğunu öne sürüyor.

İSVEÇ BASININDAN ELEŞTİRİ

Dagens Nyheter gazetesi Finlandiya'nın üyelik sürecinin başlamasından sonra 18 Mart'ta yayınladığı bir analizde İsveç'in bu tarz tahrikleri cezalandırması gerektiğini savunarak "İsveç, Erdoğan'ın bekleme odasında yalnız kaldı" ifadelerini kullanmıştı.

Thomas Ramberg imzalı analizde "Sağcı partilerin bile pişmanlık duyduğu görülüyor. İsveç'in, Kuran-ı Kerim'i yakmayı ifade özgürlüğünün önemli bir parçası olarak savunması artık NATO üyeliğinin önünde duruyor. Artık üyelik için İsveç'in uyum sağlaması gerektiğini biliyoruz." sözleri dikkat çekmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!