banner2

İsveç'ten 'Rus tehlikesine' önlem: NATO'ya topraklarında asker bulundurma izni verildi!

NATO'ya girebilmek için Türkiye'nin onayını bekleyen İsveç'ten "Rus tehlikesine" karşı yeni bir adım geldi. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO birliklerinin ülkede geçici olarak konuşlandırılmasına izin verdiklerini bildirdi.

Dünya 09.06.2023, 23:35 10.06.2023, 00:18
Abone ol
İsveç'ten 'Rus tehlikesine' önlem: NATO'ya topraklarında asker bulundurma izni verildi!

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Savunma Bakanı Pal JonsonDagens Nyheter gazetesine ortak bir makale kaleme aldı. Makalede Rusya'nın kendileri için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtilerek, İsveç hükümetinin, ordunun, gelecekteki ortak operasyonlara imkan sağlamak üzere NATO'ya üye devletlerle hazırlıklar yürütebilmesini karara bağladığı bildirildi.

"RUSYA BİZİM İÇİN TEHDİT"

Makalede, "Rusya bizim için hala bir tehdit. Kriz veya savaş durumunda, diğer ulusların askeri kaynaklarını hızla bölgemize getirebilmeliyiz. İsveç hükümeti olarak ittifaka üye olmadan NATO birliklerinin ülkemizde geçici olarak bulunmalarına izin verdik." ifadeleri kullanıldı.

Makalede, şu ifadelere yer verildi:

"Moskova, jeopolitik hedeflerine ulaşmak için çok büyük askeri ve siyasi riskler alıyor. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaşı, Avrupa'da modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi güvenlik riski altındayız. Rusya yakın gelecekte de komşuları için tehdit oluşturmaya devam edecek. Putin'in toprak hırsının sınırlarının nerede olduğunu söylemek imkansız. Yakın çevremizdeki ciddi durumun ışığında böyle bir karar aldık."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ İÇİN BAŞVURMUŞTU

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Finlandiya ile komşusu İsveç, onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek 18 Mayıs 2022'de NATO üyeliği için başvuru yapmıştı.

Finlandiya nisanda NATO'nun 31. üyesi olurken, İsveç'in üyeliği için Türkiye ve Macaristan'dan henüz onay çıkmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!