banner2

İsveç'ten NATO mutabakatı için kritik adım! 100 PKK'lı teröristin sığınma talebi reddedildi

Türkiye, NATO'ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya'nın üçlü muhtıra maddelerine uyup uymadığının takibini yapmaya devam ediyor. Suçluların iadesi için iki ayrı başlık belirlenirken İsveç'in son dönemde 100'den fazla PKK'lı teröristin siyasi sığınma talebini reddettiği öğrenildi.

Dünya 02.12.2022, 09:30 02.12.2022, 10:54
Abone ol
İsveç'ten NATO mutabakatı için kritik adım! 100 PKK'lı teröristin sığınma talebi reddedildi

Türkiye, NATO'ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya'nın üçlü muhtırada yer alan maddelerinin takibini sürdürürken suçluların iadesi için iki ayrı başlık belirlenmiş durumda.

FETÖ'CÜLER SUÇ ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLANIYOR

Bu kapsamda İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen kısa süre içinde Türkiye'ye gelecek.

İsveç'in mevzuatı nedeniyle ve uluslararası düzeyde teör örgütü olarak tanımlanmadığından ötürü FETÖ'cülere suç örgütü düzeyinden adli ve idari işlem yapılacak. 

FETÖ'cülerin illegal para trafiği, yalan beyanda bulunma, sahte pasaport kullanma gibi suçları yakın takibe alınacak. Böylece FETÖ mensupları da bu suçlar bağlamında yakın takibe alınacak, sınır dışı edilebilecek.

İSVEÇ 100'DEN FAZLA PKK'LININ SIĞINMA TALEBİNİ REDDETTİ

Öte yandan İsveç'te yapılan anayasa değişikliği ile  1 Ocak'tan itibaren terör propagandası yapmak suç kapsamına alınacak. Ayrıca İsveç son dönemde 100'den fazla PKK'lı teröristin siyasi sığınma talebini de reddetti. 

Finlandiya'nın teröre destek konusunda İsveç'ten daha olumlu bir durumda olduğu kaydedilirken İsveç'in de yeni hükümete birlikte üçlü muhtıra şartlarını yerine getirme konusunda daha yapıcı olduğu belirtliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!