banner2

İsveç'teki alçak provokasyona tepkiler çığ gibi! 40 ülkede hatim okundu

İsveç'te Danimarkalı Irkçı Rasmus Paludan tarafından Kur'an-ı Kerim yakılmasına tüm dünyadan tepkiler art arda gelirken, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonunun, 40 ülkedeki medreselerinde eğitim alan öğrencileri ve görevli hocaları, provokasyona tepki olarak hatim okudu.

Dünya 25.01.2023, 10:50 25.01.2023, 12:16
Abone ol
İsveç'teki alçak provokasyona tepkiler çığ gibi! 40 ülkede hatim okundu

Geçtiğimiz günlerde İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Kuran-ı Kerim yaktığı görüntüler tüm dünyada Müslümanların tepkisine neden olmuştu. Türkiye, İsveç'in bu aşağılık provokasyona sessiz kalmasına tepki göstererk NATO için mutabakat görüşmelerini süresiz olarak durdruma kararı aldı.

NEFRET VE İNSANLIK SUÇU

İsveç'e tepkiler dinmezken, İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonunun İsveç'teki provokasyona tepki olarak 40 ülkede hatim okuduğu açıklandı.

İDDEF'ten yapılan açıklamada, Sıkı Yön Partisi'nin Danimarkalı lideri aşırı sağcı Rasmus Paludan'a Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önündeki eylemine izin verildiği hatırlatılarak, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının açık bir nefret ve insanlık suçu olduğu belirtildi.

40 ÜLKEDE HATİM SEFERBERLİĞİ

Bu çirkin saldırıya İDDEF'in dünyanın dört bir yanında bulunan medreselerinde hatim okunarak tepki gösterildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Milyonlarca Müslüman'ı ve Türkiye'yi nefretle hedef alan eylemi ve eyleme izin veren İsveç makamlarını şiddetle telin ediyoruz. Belirtmek istiyoruz ki her anlamda nefreti ve küfrü, özgürlükler kapsamında değerlendiren Batı zihniyeti, nefretinin ve düşmanlığının altında kalarak yıkılacaktır. Allah, Saff Suresi'nde 'Onlar ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.' buyuruyor.

Açıklamada, İDDEF'in Gine, Somali, Etiyopya ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu 40 ülkedeki 100 eğitim merkezi ile 80 medresesinde okunan hatimlerin ardından Müslümanların birlik ve beraberliği için dua edildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!