banner2

İsveç radikalleşme bahanesi ile İslami okulları kapatıyor

İsveç hükümeti 2019'dan bu yana 17 özel İslami okulu, okul faaliyetlerini yürütmeye uygun olmadığı gerekçesi ile kapattı. İsveç'in kararı, İslam karşıtı söylemin bir parçası olarak görülüyor.

Dünya 02.01.2023, 16:31 02.01.2023, 18:24
Abone ol
İsveç radikalleşme bahanesi ile İslami okulları kapatıyor

İsveç hükümeti İslami okulları kapatıyor. Müslüman ebeveynler İsveç Eğitim Bakanlığı önünde protesto düzenlese de karar uygulanmaya devam ediyor. İsveç'te yaşayan Müslümanlar, hükümeti slam karşıtı bir söylemin parçası olarak siyasi saiklerle söz konusu okulları kapatmakla" suçluyor.

19 İSLAMİ OKUL KAPATILDI

Middle East Eye'İsveç'te 2019'dan bu yana 19 İslami okul kapatıldı. Çocukları İslami okullarda okuyan ebeveynler, okullar kapatılmadan sadece bir ay önce durumdan haberdar edildiklerini bildiriyor. Middle East Eye'a konuşan aileler şu şekilde açıklama yaptı:

İsveç yönetimi kararında samimi olsaydı eğer, okulları kapatma kararı almak yerine farklı alternatiflere yönelirdi, fakat yine de okulların kapatılması kararında ısrar edildi.

MÜSLÜMAN AİLELERİN BAŞKA SEÇENEĞİ YOK

Müslüman aileler, çocuklarının eğitim görmesi için İslami okullar dışında seçeneklerinin olmadığını söylüyor. Özel İslami okullarda öğrenciler hem isveç müfredatı ile eğitim görüyor hem de İslami eğitim alıyor ve İslami ritüelleri uygulama ve helal gıdaya ulaşma imkanı buluyordu.

İslami okulların öğrencilere ücretsiz hizmet verdiği de bilinirken bu okulların kapatılması, maddi durumu iyi olmayan ailelerin artık okuyamaması anlamına gelecek. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!