banner2

İsveç NATO'suz döneme hazırlanıyor: B planında o ülkeler var

NATO üyeliği için Türkiye'den onay bekleyen Finlandiya üyelik için geri sayıma başlarken İsveç ise umudunu yitiriyor. Türkiye'nin onayını alamayan İsveç, NATO için B planını masaya yatırdı.

Dünya 28.03.2023, 11:05 28.03.2023, 12:21
Abone ol
İsveç NATO'suz döneme hazırlanıyor: B planında o ülkeler var

Finlandiya ile birlikte NATO üyeliği için başvuruda bulunan İsveç'te, Finlandiya'nın üyelik için geri sayıma başlamasıyla umutsuzluk hakim oldu. Finlandiya'nın NATO müzakerelerinin ardından İsveç, 'dışarıda kaldık' şeklinde yorum yapmıştı. Macaristan meclisinin Finlandiya'nın üyeliğini onaylamasının ardından NATO ümitlerini yitiren İsveç B planı yaparak NATO'suz döneme hazırlanıyor. 

İSVEÇ NATO'SUZ DÖNEME HAZIRLANIYOR

Aftonblated gazetesi İsveç'in NATO'suz döneme hazır olması gerektiğini belirtti ve 'NATO bizi içeri almak istemiyorsa, güvenliğimizi başka bir şekilde sağlamamız gerekiyor.' ifadelerini kullandı.

İSVEÇ'İN B PLANI

Aftonblated, ayrıca, İsveç'in ABD ile doğrudan anlaşma yapması ve İngiltere ile işbirliğine gitmesi gerektiğini, bu hamlelerin İsveç'in güvenlik sorununa çözüm olabileceğini belirtti.

Aftonblated yazası Anders Lindberg İsveç'in bu hamlelerini B planı olarak nitelendirdi ve şu ifadeleri kullandı: 

Şahsen, NATO üyeliği için B Planını ciddi bir şekilde tartışmaya başlamadan önce bu yaz Vilnius'ta yapılacak NATO zirvesine kadar beklememiz gerektiğini düşünüyorum. Ama sonra bunu yapma zamanı gelmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!