banner2

İsveç'in NATO hayali başka bahara kaldı! Macaristan'dan dikkat çeken çıkış

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macaristan’ın İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için acele etmediğini açıkladı ve Temmuz 2022’den bu yana parlamentoda devam eden onay sürecinin daha da uzayacağına işaret etti.

Dünya 26.09.2023, 07:56 26.09.2023, 08:06
Abone ol
İsveç'in NATO hayali başka bahara kaldı! Macaristan'dan dikkat çeken çıkış

İsveç, Finlandiya'nın ardından NATO'ya üye olmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin vereceği karara odaklanırken Macaristan Başbakanı Viktor Orban'dan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Macaristan Parlamentosu'nda konuşan Orban, İsveç'in NATO üyeliğine dair açıklamalarda bulundu.

''ACELEMİZ YOK''

"İsveç'in güvenliğini tehdit eden bir durum yok." diyen Orban, dolayısıyla üyeliğin onaylanması konusunda Macaristan'ın acelesi olmadığını kaydetti.

SON KARAR PARLAMENTOYA AİT

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 14 Haziran'da Macar hükümetinin İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediğini, ancak son kararın Stockholm hükümetinin ülkesine yaptığı "hakaretleri" de dikkate alarak parlamentoya ait olduğunu belirtmişti.

Sürekli olarak İsveçli siyasetçilerin eleştirilerine, suçlamalarına ve iddialarına maruz kaldıklarını kaydeden Szijjarto, İsveç'in Macaristan hakkında "demokrasiye sahip olmadığı ve diktatörlük olacağı" suçlamalarını yönelttiğini anımsatmıştı.

Peter Szijjarto, bu tür eleştirilerin, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamamaları için geçerli bir sebep olduğunu dile getirmişti.

SONBAHARA ERTELENDİĞİNİ BİLDİRMİŞTİ

Budapeşte hükümeti, 28 Haziran'da, İsveç'in NATO üyeliğine onay oturumunun sonbahara ertelendiğini bildirmişti.

Macaristan'da, muhalefet 31 Temmuz'da İsveç’in NATO'ya katılımını onaylamak için özel parlamento oturumunu başlatmıştı. İktidar partisi milletvekillerinin boykot ettikleri oturuma katılmaması nedeniyle yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylama yapılamamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!