banner2

İsveç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı doğruladı: Yüz yüz arkasındayız

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacaklarını söylerken ''Anlaşmanın yüzde yüz arkasındayız" dedi. 

Dünya 04.07.2022, 08:50 04.07.2022, 09:53
Abone ol
İsveç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı doğruladı: Yüz yüz arkasındayız

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan dörtlü zirvenin ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü muhtıra imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Diplomatik zafer" olarak nitelendirdiği muhtırayla birlikte iki ülke, terör örgütlerine destek sağlamayacaklarını taahhüt etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin sözleri yerine getirmediği takdirde gereğini yapacaklarını söyledi.

''SÖZLEŞMEYE UYACAĞIZ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in üyeliği için ''73 teröristin iadesi konusunda söz verdiğine ilişkin ifadelerini İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, doğruladı. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Almedalen Politika Formu'nda yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, "Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacağız. Anlaşmanın yüzde yüz arkasındayız" dedi. 

''ENDİŞELENMENİZE GEREK YOK''

Terör faaliyetlerine karışmayanların endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, "İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve uluslararası hukuka göre iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok." ifadelerini kullandı.

Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye'ye büyük tavizler verildiği ve kamuoyunda sert eleştiriler aldığı konusundaki sorulara ise cevap vermedi.

''ERDOĞAN'IN ÖNÜNDE EĞİLMEK HİÇ HOŞ DEĞİLDİ''

Anlaşma sonrası Aftonbladet yazarı Gazeteci Wolfgang Hansson, "Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de hoş değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç'in ödediği geçici bir bedel olsun" sözleriyle hükümete yüklendi.

''DİZ ÇÖKÜP DİŞ FIRÇASIYLA BOYAMASI...''

Expressen yazarı Magnus Falkehed da "Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan'ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç'in Ukrayna'ya dönmemesi için anlaşılabilir." ifadesini kullandı.

''İSVEÇ İÇİN UTANÇ VERİCİ''

Eski Sosyal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise "Türkiye ile yapılan bu anlaşma, İsveç için utanç verici." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!