banner2

İsveç Başbakanı Kristersson'dan Türkiye karşıtı eski vekile cevap: Terör üssü olmamalıyız

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, eski vekil Nalin Pekgül'ün “teröristleri iade etmeyin” çağrısına yanıt tepki gösterdi. Kristersson, ''İsveç terör üssü haline gelmemeli. Teröre bulaşmayanın korkacak bir şeyi yoktur. Türkiye'nin terörizme karşı kendini koruma hakkı olduğu konusunda her zaman nettim.'' dedi.

Dünya 06.12.2022, 07:34 06.12.2022, 07:53
Abone ol
İsveç Başbakanı Kristersson'dan Türkiye karşıtı eski vekile cevap: Terör üssü olmamalıyız

NATO'ya üye olmak isteyen İsveç, Türkiye'nin şartlarını yerine getirmekte kararlı görünürken İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin bir terör üssü haline gelmemesi gerektiğini belirtti.

İsveç'te Türkiye karşıtlığı ile bilinen eski Sosyal Demokrat Milletvekili Nalin Pekgül'ün NATO anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye teröristlerin iade edilmemesine yönelik mektup gönderdi.

''İSVEÇ'İN TERÖR ÜSSÜ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ''

Kristersson, Pekgül'e cevap olarak yayımladığı mektupta, şu ifadeleri kullandı; "Teröre, terörün finansmanına veya başka bir suça bulaşmayanların korkacak hiçbir şeyi yoktur. Bununla birlikte, İsveç dışındaki ülkelere yönelik olsun veya olmasın, İsveç'in terör üssü olmasına izin vermeyeceğiz. Bizim ülkemizde olduğu gibi, Türkiye'nin de terörizme karşı kendini koruma hakkı olduğu konusunda her zaman nettim."

''İSVEÇ HUKUKA UYMAYA DEVAM EDECEK''

İsveç'te evrensel hukuk kurallarının geçerli olduğunun altını çizen İsveç Başbakanı Kristersson, "İsveç uluslararası hukuka uymaya devam edecektir. Başka bir şey düşünülemezdi. Hukukun üstünlüğü ile yönetilen dünyanın en güçlü devletlerinden biriyiz. İsveç vatandaşları asla iade edilmez." ifadelerine yer verdi.

Kristersson'dan Türkiye düşmanı vekile cevap: İsveç bir terör üssü haline  gelmemeli

''ANLAŞMANIN ARKASINDAYIZ''

İsveç'in Türkiye ve Finlandiya ile yaptığı NATO anlaşmasının arkasında olduklarını belirten Kristersson, diğer partilerin de bu konuda kendilerine destek verdiğini aktardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!