İsveç Başbakanı Andersson'dan Türkiye açıklaması! 'Müzakereleri sabırsızlıkla bekliyorum'

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin NATO üyeliği hakkında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini fakat müzakerelerini biraz süre alacağını ifade etti.

Dünya 23.05.2022, 14:53 23.05.2022, 15:14
Abone ol
İsveç Başbakanı Andersson'dan Türkiye açıklaması! 'Müzakereleri sabırsızlıkla bekliyorum'

İsveç resmi haber ajansı TT'ye konuşan Başbakan Magdalena Andersson, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliği konusundaki yaklaşımı hakkında açıklamada bulundu. 

TÜRKİYE İLE DİYALOG DEVAM EDİYOR

Türkiye ile diyaloğu sürdürdüklerini belirten Andersson, "Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel ve olumlu bir görüşme yaptım. Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak" ifadelerini kullandı.

MÜZAKERELERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM 

Türkiye ile yapılacak müzakereleri sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Andersson, PKK'yı terör listesine alan ilk ülkelerden biri olduklarını belirtti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TERÖRLE BAĞLANTINIZI KESİN DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliklerini reddettiklerini belirtirken üye olabilmek yerine getirmeleri gereken şartları şu şekilde sıralamıştı:

Türkiye ne savunma ihtiyaçlarını giderilmesinde, ne de 40 yıllık terörle mücadelesinde müttefiklerinden beklediği desteği görmemiştir. Ülkemiz çoğu zaman gizli açık yaptırımlara, tehdit, baskı ve şantajlara maruz bırakılmıştır.

NATO'da ve üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşlarda oynadığımız hayati rol apaçık ortadayken kimi müttefiklerimiz hala yaptırımların kaldırılmasını konuşuyor, İsveç'in bize karşı yaptırım uygulamasını bir kenara koyamayız. İpe un serme politikasından vazgeçilmeli, terörle mücadelede destek ve yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye'nin haklı beklentileri karşılanmalıdır. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!