banner2

İsveç, 2008'de Afgan topraklarında deneme atışı yapmak için ABD'ye başvurmuş

Müslümanların topraklarını savaş araçları için deney sahası olarak gören ülkelere İsveç de eklendi. Wikileaks'te yayınlanan belgeye göre Gripen uçaklarını Afganistan'da denemek için ABD'den izin istemiş.

Dünya 23.08.2021, 00:05
Abone ol
İsveç, 2008'de Afgan topraklarında deneme atışı yapmak için ABD'ye başvurmuş

Batılı devletlerin Müslüman ülkeleri silahlar için deney sahası olarak gördüğünü gösteren çarpıcı bir belge daha ortaya çıktı. 

ABD kurumları arasındaki gizli iç yazışmaları yayınlayan Wikileaks sitesindeki belgeye göre İsveç, kendi milli savaş uçağı Gripen'i 'deneme atışları için' Afganistan topraklarında kullanmak istedi. 

Wikileaks tarafından sızdırılan yazışmayı ABD'nin İsveç Büyükelçiliği maslahatgüzarı kaleme almış. Mektupta İsveç'in kendi üretimi olan JAS Gripen savaş uçaklarının yeterliliğini kanıtlamak ve satışını kolaylaştırmak için 2008'de Afganistan'ı bombalamak istediği belirtiliyor. 

O yıllarda Amerikan güçlerinin yoğun işgali altında bulunan toprakları kullanmak için İsveç'in Washington'dan izin alma çabasına girmiş olması dikkat çekiyor. 

Amerikalı askerlerin yeni geliştirilen silahlı insansız hava araçlarını siviller üzerinde denediği ve hedeflerin yüzde 90'ında masum Afganların vurulduğu biliniyor. 

2008 yılında Stockholm yönetimi tarafından Beyaz Saray'a iletilen talebin kabul görüp görmediği bilinmiyor ancak Gripen savaş uçaklarının bölgede kullanılmış olma ihtimali yüksek görülüyor. 

İşgalciler Suriye ve Irak'ı da yıllar boyunca silahlar için deneme sahası olarak kullandı.  

Suriye'de Esed rejiminin baş destekçilerinden Rusya bu konuda bir adım öne çıkmış, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun 320'den fazla silah türünü Suriye topraklarında denediğini belirtmekten çekinmemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!