banner2

İstihbaratın bir numarası konuştu: İşlerini bitireceğiz, Putin ne yapabilir ki?

Rusya'ya ait askeri hedeflerin ardı ardına vurulduğu bir dönemde Ukrayna istihbaratının başındaki Kirilo Budanov, ABD temasları sırasında önemli bir röportaj verdi. Wagner şefi Prigozhin'in hayatta olabileceğini imâ eden Budanov, Kırım Köprüsü'nün 'işini bitireceklerini' ve elinden bir şey gelmeyen Putin'in sadece üzülmekle yetineceğini söyledi.

Dünya 23.09.2023, 20:14
Abone ol

Ukrayna istihbaratının bir numaralı ismi Kirilo Budanov, ülkesinin Rusya ile devam etmekte olan savaşına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ukrayna Askeri İstihbarat Kurumu (GUR) Başkanı Korgeneral Budanov, ABD ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'ye eşlik ederken The War Zone haber portalına demeç verdi. 

Kırım başta olmak üzere çeşitli bölgelerde Rus hava savunma sistemlerini hedef alarak sonraki saldırılar için güvenli boşluklar oluşturduklarını söyleyen Budanov, Kerç Boğazı'ndaki Kırım Köprüsü'nün mutlaka yıkılacağı mesajı verdi. 

Gerçekleştirdikleri saldırılarla hem Rus hava savunma sistemlerinin yetersizliğini ortaya koyduklarını hem de savunma füzesi stoklarının tükenmesine yol açtıklarını belirten Budanov, "İnsansız hava araçlarının Moskova'ya saldırabildiğini görenler artık Rus hava savunma sistemlerini satın almak istemiyor. Bu Kremlin için çok acı vericidir" dedi. 

Kirilo Budanov

RUS HALKI ARTIK YÖNETİCİLERİNİ SORGULUYOR

Savaşın etkisini artık Rusya vatandaşlarının da hissetmeye başladığını, daha önce savaşı sadece televizyonda görenlerin şimdi bombalarla Moskova'da bile karşılaşabildiklerine dikkat çeken Budanov, The War Zone'dan Howard Altman'ın sorularına şu cevapları verdi: 

"Rus halkının rejime inancı zayıflıyor. Şöyle mantıklı sorular sormaya başlıyorlar: Bizi koruması gereken hava savunmamız nerede? Buna harcanması gereken tüm parayı çaldıkları için yetkilileri suçlamaya başlıyorlar. Bir sonraki aşama askeri altyapıya yönelik saldırılardır. Savaşa yakıt sağlayan petrol rafinelerinin yanısıra askeri teçizat için bileşenler üreten fabrika ve tesisleri de içerir. 

(Moskova'ya 40 kilometre uzaklıktaki Chkalovsky Hava Üssü'ne yapılan sabotaj)

Bunlar bizimle bağlantılı olan grupların eylemiydi. Biz onlara yardımcı oluyoruz. Oradaki havaalanı aslında büyük Moskova bölgesi içerisinde. Bu durum rejimin en kritik ve güvenli altyapısını bile koruma konusundaki yetersizliğini açıkça ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda Rus istihbaratı FSB'ye bir darbedir, çünkü onlar Moskova'daki stratejik hava alanlarını koruyamadıklarını gösterdiler. 

CEPHEDE HERKES YAYA, KIŞ SORUN DEĞİL

(Kış mevsiminde taarruz nasıl olacak? Sorun teşkil edecek mi?)

Bu hiç sorun değil. Geçen yıl herkesin gördüğü gibi, kışın savaşmak her iki taraf için de sorun değil; bizim için de Ruslar için de... Kış şartları hoş değil ama bizim için büyütülebilecek bir şey değil. Mevcut şartlar önceki dönemden farklı: Şu anda cephede savaş genellikle zırhlı araçlar kullanılmadan yaya olarak yapılıyor. 

Üstelik her yer anti-personel ve anti-tank mayınlarıyla dolu. Bir anti-tank mayını tekerlek üzerinde patladığında aracı hareketsiz bırakıyor. Bu mayınlar özellikle paletli araçlar için büyük sorun. Ayrıca her iki taraf da kamikaze dronları (FPV) yoğun olarak kullanıyor. Bu faktörlerin tümü zırhlı teçhizatın ana yönlerde kullanımını minimuma indirdi. 

Size farklı bir örnek vereyim: Wagner birimleri Bahmut'u 21 Mayıs'ta almayı başardığında zırhlı araç kullanmıyorlardı. Sadece piyadelere yardım için topçu desteği kullanıyorlardı. Yani ortada pratikte sadece piyade vardı. 

SAVUNMADA BİLE DAHA ÇOK KAYIP VERİYORLAR

(Bu muharebe tarzı kayıpları artırmıyor mu? Ukrayna kuvvetlerinin zararı ne durumda?)

Kayıplarımızın tam sayısını bilmiyorum. Ancak önceki dönemlerle karşılaştığımızda hem çatışmada ölenlerin hem de yaralıların artması son derece mantıklıdır; çünkü biz taarruz ediyoruz. Ancak yine de ilginç bir durum var ki, saldırıda olmamıza rağmen kayıp sayımız düşmanın savunma tarafındaki kayıplarından daha düşük. Onların top namlularını artırması meselesini de çözmemiz gerekiyor. Komuta noktalarını, lojistik depolarını vurmak için daha uzun menzilli sistemlere ihtiyacımız var. 

UKRAYNA'YA YÜZLERCE ATACKMS LAZIM

(ABD'nin ATACMS füzeleri vermeye hazırlanıyor. Bu füzelerden kaç taneye ihtiyacınız var?)

Şunu söyleyebilirim ki 100 füze olsa da durumu değiştirmez. Bize yüzlercesi lazım. ABD'den ATACMS alımı için gerekli olan her şeyi yapacağız. 

(Robotine-Verbove hattını geçtiniz. Bahmut yakınında ise Andriivka ile Klischiivka alındı. Cephede durum ne?)

Güneydeki taarruz, kaynaklarımız olduğu sürece devam edecek. Buna paralel olarak Bahmut'un işgalden kurtarılmasına yönelik operasyonlar da var. Klischiivka arazinin geri kalanına bakan bir tepe olduğu için önemli. Bir sonraki adım Bahmut'a giden tüm tedarik yollarının kesilmesi. Şehri kuşatmaya çalışacağız. Ruslar yakın zamanda oluşturulmuş tek yedek kuvvetleri olan 25. Ordu'yu yakın zamanda Bahmut kuzeyine yerleştirdiler. Gömülecekleri yer de orası olacak. 

(25. Ordu'nun ne kadar personeli var?)

Yaklaşık 15 bin kişi. Rusların Bahmut'u kaybetme korkusu, onların oraya ilave kuvvetler getirmesini sağlıyor ve bu da tabii ki güney cephedeki kaynaklarını tüketiyor. 

VLADİMİR PUTİN SADECE ÜZÜLECEK 

(Kırım Köprüsü'nü tekrar vuracak mısınız? Vurursanız Putin ne yapacak?)

Bu aslında vuracak mıyız, vurmayacak mıyız meselesi değil. Biz düzenli olarak zaten vuruyoruz ve köprünün işini bitireceğiz. Bu sadece bir zaman meselesi. 

(Peki Putin ne yapacak?)

Bir kez daha üzülecek. O ne yapabilir ki?

(Project 22160 sınıfı devriye gemisi Segey Kotov'u kamikaze deniz araçlarıyla batırdınız mı ve bunu gösterecek bir kanıtınız var mı?)

Gemi hasar gördü. Pervanesi ve gövdenin sağ arka tarafında 50X100 santimetre delik açıldı. Yani bu gemi tamir için uzun süre rıhtımda kalacak. 

(Modifiye edilmiş NEPTÜN füzeleri ne durumda? Yahut kamikaze deniz araçları...)

Elimizdeki her şeyi kullanıyoruz. Ukrayna'da üretilen dronların listesi artık oldukça geniş ve elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. NEPTÜN füzeleri hâlâ gelişimini sürdürüyor. Ancak asıl sorun, bunların çoğunu üretecek seri üretim hattımızın olmaması. NEPTÜN'lerle Rus hava savunma kapsama alanında delikler açıp daha sonra bu açıktan diğer operasyonlar için yararlanıyoruz. 

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, ABD'de sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. 

SUDAN'DAKİ RUSLAR DA HEDEFİMİZDE 

(Sudan'da Wagner destekli isyancılara karşı düzenlenen kamikaze dron saldırılarına karıştınız mı?)

Sadece şunu söyleyeceğim: Yaklaşık iki üç ay önce bir medya kuruluşuna röportaj veriyordum, hangisi olduğunu hatırlamıyorum. O zamanlar onlara dünyanın her yerinde Rus askeri suçlularını arayıp avlayacağımızı ve er ya da geç o zamanın ne zaman ortaya çıkacağını söyledim. Bu nedenle herhangi bir bölgede Rus askeri suçlularının başına bir şey geldiğinde şaşırmamalıyız.

O halde Sudan'la ilgili özel sorunuzdan bahsederken, ne yazık ki onaylayamam ya da inkar da edemem. Wagner milislerinin Orta Afrika'nın her yerinde olduğu artık sır değil. Rusya kendisini stratejik çöküşün eşiğine getiren bir duruma sürükledi. Rusya kazandıklarını adım adım kaybedecek. Dünyanın her yerinde hem adam hem de mali kaynak açısından büyük bir bedel ödediler. Rusya bize karşı ne kadar savaşırsa o kadar kaybeder.

Yevgeni Prigozhin

WAGNER LİDERİ HAYATTA OLABİLİR

(Eski Wagner lideri Yevgeni Prigozhin'i kim öldürdü?)

Onun öldürüldüğünü söylemek için acele etmem. 

(Hayatta olabileceğini mi düşünüyorsun?)

Bu soru için acele etmeyelim. Herhangi bir teyide sahip değilim. Öldürüldüğünü onaylayamam.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!