banner2

İsrailli askerler Cenin'de Filistinlilere saldırdı! 9 kişi hayatını kaybetti

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı'na kanlı bir baskın düzenledi. İsrail askerleri saldırı sırasında Cenin'de yaşayan 9 Filistinli sivili acımasızca katletti.

Dünya 26.01.2023, 15:39 26.01.2023, 17:56
Abone ol

İşgalci İsrail devleti, Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenledi. Baskın sırasında gerçek mermi kullanılırken İsrail askerleri biri yaşlı kadın olmak üzere 9 Filistinliyi öldürdü. 

9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ 

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, olaylarda biri yaşlı kadın toplam 9 Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi.

AMBULANSLARIN BÖLGEYE GİRMESİNE İZİN VERİLMEDİ 

Diğer yandan İsrail askerlerinin yaralıları çıkartması için ambulansların bölgeye girmesine izin vermediği, Cenin Devlet Hastanesi'ne ise kasıtlı olarak göz yaşartıcı gaz attığı bildirildi. 

Bakanlık olaylar sonrası, Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütüne saldırıların durdurulması için acil toplantı çağrısı yaptı.

İSRAİL HÜCRE EVİNE BASKIN YAPTIĞINI İDDİA ETTİ 

Ayrıca İsrail ordusu 9 kişinin öldürüldüğü saldırı sonrası yazılı açıklamada bulundu. İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak), ordu ve diğer güvenlik birimlerinin Cenin'de Filistinli direniş grubu İslami Cihad Hareketi'ne bağlı bir hücre evine baskın düzenlediği iddia edildi. 

Söz konusu açıklamada, evin etrafının sarıldığı ve içeridekilerle silahlı çatışma çıktığı belirtildi. Evden kaçan iki kişi ve evdeki 4 olmak üzere toplam 6 kişinin öldürüldüğüne yer verilen açıklamada, bir kişinin de teslim olduğu bilgisi paylaşıldı.

Çatışmalarda öldürülenlerin sayısına ilişkin haberlerin incelendiği kaydedilen açıklamada, İsrail askerleri arasında yaralı bulunmadığı aktarıldı.

İsrail, son günlerde işgal altındaki Batı Şeria'ya çeşitli bahanelerle baskın düzenleyerek Filistinlileri gözaltına alıyor. 

BİR YILDA 220 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ 

BM tarafından açıklanan verilere göre, BM'nin 2005'te bölgede kayıt tutmaya başlamasından sonra 2022, Batı Şeria'da en kanlı yıl olarak kayıtlara geçti.

Filistin Sağlık Bakanlığına göre İsrail güçleri, 2022 boyunca 168'i işgal altındaki Batı Şeria'da, 52'si abluka altındaki Gazze Şeridi'nde olmak üzere aralarında 48 çocuğun da bulunduğu 220 Filistinliyi öldürdü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI 

Dışişleri Bakanlığı ise İsrail'in Batı Şeria'ya yaptığı baskın sonrasında açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

İsrail kuvvetlerince bugün sabah saatlerinde Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlenen baskın sırasında çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Özellikle Batı Şeria’da giderek daha da artan gerilimden ve artık neredeyse her gün yaşanan can kayıplarından derin endişe duyuyor ve sivillerin ölümlerine yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

ÜÇ GÜNLÜK ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaşanan can kayıpları nedeniyle 3 günlük yas ilan etti. Abbas’ın “Cenin mülteci kampındaki katliamda şehit düşenler için yas tutulması” amacıyla bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdiği bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!