Yandex Metrica

İsrail'in Eurovision'a katılımına ilişkin protestolar devam ediyor: 'Çalınacak şarkı savaş şarkısı olacak'

İsrail'in Eurovision'a katılımına ilişkin protestolar devam ediyor: 'Çalınacak şarkı savaş şarkısı olacak'

İsveç'in Malmö kentinde İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı protesto ediliyor. 11 Mayıs'ta yapılacak final öncesi bir kez daha bir araya gelen göstericiler, "Filistin'e özgürlük", "Soykırımcı İsrail", "İsrail'e boykot", "Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun" sloganları attı.

Dünya

21.05.2024, 09:35

Gazze'de 7 ayı aşkın süredir katliamı ve soykırımı sürdüren İsrail, sanki bir soykırımcı değilmiş gibi normal dünya devletleriyle eşit statüde kültürel ve sanatsal organizasyonlara katılmakta ısrar ediyor. Bu organizasyonlardan biri de 1956'dan beri düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması. Dünyanın en uzun soluklu televizyon programlarından birisi olan Eurovision, pandeminin etkisini iyice artırdığı yıl olan 2020 yılı dışında her yıl düzenlendi. 

İsrail ordusundan skandal itiraf: İki İsrailli esiri yanlışlıkla öldürdük! İsrail ordusundan skandal itiraf: İki İsrailli esiri yanlışlıkla öldürdük! Haberi Görüntüle

"EMPERYALİZMİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ"

11 Mayıs'taki final öncesi protestocular yeniden sokaklara çıktı. İsrail'in söz konusu yarışmaya katılmasını istemeyen göstericiler İsveç'in Malmö kentindeki Folketspak'ta toplandı. Burada Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan  Esaias Yavari isimli gösterici, İsrail'in yarışmaya katılımına izin verilmesinin "Batı emperyalizminin ikiyüzlülüğünün bir örneği" olduğunu ifade etti. Yavari, çifte standarda dikkat çekerek "Eurovision'da çalınacak ve çoktan çalınmış olan savaş şarkısından başka bir şey değil. Ki bu gerçekten ikiyüzlülüktür özellikle de Ukrayna'nın işgaliyle Rusya'yı yarışmadan men ettiklerini düşündüğümüzde." dedi. İsveç medyasından da şikayet eden Yavari, Malmö'de çok sayıda Müslüman göçmenin varlığına işaret ederek böyle bir kentte Kur'an-ı Kerim'in birçok defa yakıldığını ve buna dahi izin verildiğini hatırlattı. Yavari, barışçıl protestoların ise İsveç medyası tarafından şiddet yanlısı olarak gösterildiğini sözlerine ekledi.

Bir diğer gösterici Marga Boman ise İsrail'in yarışmada olmaması gerektiğini söyledi. O da Yavari gibi Rusya örneğini vererek "Yarışmada bulunmalarına izin verilmemeli çünkü Rusya, Ukrayna'ya saldırdıktan sonra men edilmişti. Peki ya İsrail'in soykırımı? Burada olmamalılar." ifadelerini kullandı. 

Ulla Norberg isimli gösterici de İsrail'in yarışmada yer alamsının Gazze'deki katliamı normalleştirdiğini belirterek "Sanki (Filistinlileri) onları öldürmek normalmiş gibi gösteriliyor. Bunun demokrasi olduğunu düşünmüyorum." dedi. 

Britta Brus ise İsrail gibi terörist bir ülkeyi yarışmaya kabul eden İsveç'e eleştirilerde bulundu. Brus, "Söyleyecek söz bulamıyorum çünkü İsrail terörist bir devlet ve 76 yıldır da öyle. İsveç eskiden insan haklarına çok ama çok önem veren bir ülkeydi." ifadelerini kullandı.

İnsanlığın kaderini değişitrecek buluş! Deney farelerinde işe yaradı! Sıra insanlarda İnsanlığın kaderini değişitrecek buluş! Deney farelerinde işe yaradı! Sıra insanlarda Haberi Görüntüle

BÜYÜK FİNAL BUGÜN

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın büyük finali, EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT'nin organizasyonu ile bu akşam düzenlenecek. Finalde 26 ülke yarışacak.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading